Jezioro bez kąpieliska

  Jezioro bez kąpieliska

  Barbara Zybajło

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Czytelnicy skarżą się, że choć w Okoninach Nadjeziornych jezioro jest piękne, nie mogą się kąpać. <i>- Właściciele ośrodków wczasowych bronią nam dostępu do plaży </i>- narzekają.
       W Okoninach jezioro jest piękne i czyste, co potwierdzają ekspertyzy sanepidu. - Co z tego, skoro woda jest tylko dla wczasowiczów - irytują się mieszkańcy. - W czym jesteśmy gorsi? A podobno jeziora są dla wszystkich.
       
  Swobodny dostęp
       
  Problem doskonale znają w śliwickim Urzędzie Gminy, gdzie ze skargą dotarli mieszkańcy.
       - Właściciele ośrodków mają wykupiony teren do samego jeziora - mówi wójt Jerzy Bogusławski. - Mamy dylemat, bo prawo wodne mówi, że każdy z nas ma prawo do swobodnego obejścia akwenu, ale nie precyzuje, że musi to być przy linii brzegowej.
       
  Nie przy brzegu
       
  Ośrodki zapewniają obejście, ale nie przy brzegu. W gminie rozkładają ręce, bo państwowego gruntu nad jeziorem po prostu nie ma - wszystko jest prywatne. - Nad Jeziorem Okonińskim mamy ziemię tylko w Główce i w Okoninach Polskich na końcu wsi - dodaje wójt. - Szukamy rozwiązania. Znaleźliśmy na mapie teren, na którym jest należąca do nas droga i w tym miejscu będziemy chcieli zapewnić mieszkańcom swobodny dostęp do jeziora.
       
  Niestety, plaży mieszkańcy Okonin mogą się spodziewać dopiero w przyszłym roku.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo