Radość w Tucholi

  Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Tucholanie nie kryją radości, że zdobyli prawie 10 mln zł na uporządkowanie gospodarki ściekowej. Dla nich powtórka konkursu nakazana Urzędowi Marszałkowskiemu zakończyła się sukcesem. Sępólno drugi raz przepadło.
       Maksymalna dotacja
       
  Ministerstwo Finansów nakazało powtórzyć konkurs na dotacje w ramach programu rozwoju regionalnego, ponieważ samorządy - m.in. Sępólno i Tuchola - odwołały się. Dopatrzono się nieprawidłowości i protest uznano.
       Drugi rozdanie przyniosło szczęście Tucholi. Na uporządkowanie gospodarki ściekowej dostała tyle, ile chciała, czyli 9,7 mln zł. - Jesteśmy bardzo zadowoleni - wyjaśnia Jarosław Góral, wiceburmistrz Tucholi. - Zdanie ma kosztować 13 mln zł i potrwa dwa lata. Realizować je będzie Przedsiębiorstwo Komunalne i ono wybierze firmę w przetargu.
       
  Sieci i oczyszczalnia
       
  Za 13 mln zł Tuchola chce rozdzielić deszczówkę i kanalizację sanitarną na starym mieście. Poza tym zostaną zmodernizowane stacje uzdatniania wody w Tucholi, Kiełpinie, Raciążu i Stobnie. Zniknie także dziesięć kilometrów azbestowych rur, w tym aż dziewięć na wsiach. - Przewidzieliśmy także modernizację oczyszczalni w Tucholi, na czym zyska także Kęsowo - dodaje Góral. - Zaczynamy w tym roku od podpisania umów i przetargu. Na wiosnę zaczną się wykopy.
       
  Swoimi siłami
       
  W Sępólnie nie załamują rąk, choć po raz drugi przepadło 20 mln zł dotacji. Spodziewano się takiego rozwiązania i rozpoczęto budowę sieci kanalizacyjne za 3 mln zł, korzystając z pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
       - Przeżyjemy -
  zapewnia burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski. - Nie załamujemy się, robimy swoje i składamy wniosek na uporządkowanie gospodarki ściekowej w całym Sępólnie. I to jest także inwestycja za 20 mln zł.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo