Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczka zamiast poręczenia

Adrianna Ośmiałowska
Miasto chce wspomóc lokalnych przedsiębiorców i nawiązało współpracę z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. Czy to oznacza, że temat przystąpienia do Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych jest już nieaktualny?

     K-PFP jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmującą się wspieraniem małych i średnich przedsiębiorstw. Założył go samorząd województwa, a powstał z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Pożycza pieniądze na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej.
     Na pomoc
     
mogą liczyć firmy zatrudniające do pięćdziesięciu pracowników i będące w stanie zagwarantować 20 procent własnego wkładu. Maksymalnie można pożyczyć 75 tys. zł, a spłaca się dług przez pięć lat. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 7,62 proc.
     - Zdecydowałem o nawiązaniu współpracy z K-PFP przede wszystkim dlatego, że to nas nic nie kosztuje - mówi wiceburmistrz Tomasz Kosiński. - Wyznaczyłem odpowiedzialnego pracownika i czekam teraz na informację zwrotną, od kiedy w rypińskim urzędzie będzie można składać wnioski o pożyczki.
     A co z Toruńskim Funduszem Poręczeń Kredytowych, do którego przystąpiła większość gmin i powiat?
     - Moim zdaniem pewne rzeczy się tu dublują, ale decyzja należeć będzie do Rady Miasta - informuje Kosiński.
     Rada ma czas na podjęcie uchwały o akcesji do TFPK do 5 września, bowiem dziesięć dni później toruńscy rajcy zagłosują nad przyjęciem nowych członków. Przypomnijmy, że udział kosztuje jednorazowo 30 tys. zł.
     - Planuję sesję na koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września - mówi przewodniczący RM Janusz Tyburski. - Nie wiem czy będzie mowa o TFPK, to zależy czy temat stanie na najbliższej komisji budżetu, bo przecież wiąże się z wydaniem pieniędzy.
     Przewodniczący komisji budżetu Dariusz Kędzierski nic nie wie o dyskusji o przystąpieniu do funduszu. Wszystko więc wskazuje na to, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - sprawa
     spali na panewce
     
TFPK działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspiera rozwój lokalny przez udzielanie poręczeń kredytowych małym i średnim przedsiębiorstwom oraz organizacjom pozarządowym, które za pieniądze uzyskane z kredytu utworzą nowe miejsca pracy.
     Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie udziału w obu formach. Wniosek jest prosty: by pożyczyć, trzeba mieć zabezpieczenie czy poręczenie. K-PFP i TFPK wzajemnie się więc uzupełniają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska