Pożyczka zamiast poręczenia

  Pożyczka zamiast poręczenia

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Miasto chce wspomóc lokalnych przedsiębiorców i nawiązało współpracę z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. Czy to oznacza, że temat przystąpienia do Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych jest już nieaktualny?
       K-PFP jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmującą się wspieraniem małych i średnich przedsiębiorstw. Założył go samorząd województwa, a powstał z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Pożycza pieniądze na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej.
       Na pomoc
       
  mogą liczyć firmy zatrudniające do pięćdziesięciu pracowników i będące w stanie zagwarantować 20 procent własnego wkładu. Maksymalnie można pożyczyć 75 tys. zł, a spłaca się dług przez pięć lat. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 7,62 proc.
       - Zdecydowałem o nawiązaniu współpracy z K-PFP przede wszystkim dlatego, że to nas nic nie kosztuje - mówi wiceburmistrz Tomasz Kosiński. - Wyznaczyłem odpowiedzialnego pracownika i czekam teraz na informację zwrotną, od kiedy w rypińskim urzędzie będzie można składać wnioski o pożyczki.
       A co z Toruńskim Funduszem Poręczeń Kredytowych, do którego przystąpiła większość gmin i powiat?
       - Moim zdaniem pewne rzeczy się tu dublują, ale decyzja należeć będzie do Rady Miasta - informuje Kosiński.
       Rada ma czas na podjęcie uchwały o akcesji do TFPK do 5 września, bowiem dziesięć dni później toruńscy rajcy zagłosują nad przyjęciem nowych członków. Przypomnijmy, że udział kosztuje jednorazowo 30 tys. zł.
       - Planuję sesję na koniec sierpnia lub w pierwszych dniach września - mówi przewodniczący RM Janusz Tyburski. - Nie wiem czy będzie mowa o TFPK, to zależy czy temat stanie na najbliższej komisji budżetu, bo przecież wiąże się z wydaniem pieniędzy.
       Przewodniczący komisji budżetu Dariusz Kędzierski nic nie wie o dyskusji o przystąpieniu do funduszu. Wszystko więc wskazuje na to, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - sprawa
       spali na panewce
       
  TFPK działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspiera rozwój lokalny przez udzielanie poręczeń kredytowych małym i średnim przedsiębiorstwom oraz organizacjom pozarządowym, które za pieniądze uzyskane z kredytu utworzą nowe miejsca pracy.
       Optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie udziału w obu formach. Wniosek jest prosty: by pożyczyć, trzeba mieć zabezpieczenie czy poręczenie. K-PFP i TFPK wzajemnie się więc uzupełniają.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo