Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurenci na widelcu

(jz)
Wiadomo będzie, kto chce zająć wolne miejsce pracy w gminie czy podległych jej jednostkach. Od kilku dni nabór jest jawny.

     Przesądziła o tym zmiana ustawy o pracownikach samorządowych, która na początku tygodnia weszła w życie. Do tego Rada Ministrów wydała dwa nowe rozporządzenia. Określiła w nich stanowiska pracownicze, z uwzględnieniem urzędniczych i kierowniczych, wymagania kwalifikacyjne i zasady wynagradzania pracowników samorządowych.
     Kierownik z wyższym
     
Dzięki wspomnianym rozporządzeniom nie ma już dyskusji, czy na kierowniczym stanowisku urzędniczym można mieć wykształcenie średnie czy koniecznie wyższe? Od poniedziałku niezbędne jest wyższe, a do tego minimum dwuletni staż pracy jako urzędnik.
     Urzędnik samorządowy musi mieć co najmniej wykształcenie średnie, nie być karany za przestępstwa umyślne i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Ale uwaga! Kto już jest urzędnikiem czy kierownikiem, a nowych wymogów nie spełnia, może dalej pracować na swoim stanowisku.
     Do poszczególnych stanowisk Rada Ministrów określiła także kategorie zaszeregowania i przysługujące im dodatki.
     Sprawdzisz w BIP
     
Ważne natomiast jest, że na wolne stanowiska, jeśli trwał nabór i nie skończył się do 7 sierpnia (wejście w życie nowych przepisów), trzeba go zakończyć, ogłosić nowy, zgodny z wprowadzonymi zmianami.
     A nowe zasady stanowią, że nabór na wolne urzędnicze miejsca pracy w samorządzie jest otwarty i konkurencyjny. Ogłoszenia o nim musi być umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) i w placówce, której dotyczy. Jeśli potrzebny jest pracownik urzędu gminy - to w urzędzie gminy, jeśli księgowa do ośrodka pomocy społecznej - to w ośrodku pomocy.
     W ogłoszeniu trzeba podać wymagania, jakie chętni muszą spełniać, zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe. Potem w BIP opublikować listę kandydatów, którzy spełniają wymagania, z imieniem, nazwiskiem i miejscem zamieszkania. Informacje o kandydatach są publiczne. To znaczy, że każdy może sprawdzić, jaką uczelnię skończyli, jakie mają kwalifikacje, zawodowe doświadczenia.
     Protokół z uzasadnieniem wyboru musi być opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej i w jednostce, dla której szukano pracownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska