Konkurenci na widelcu

  Konkurenci na widelcu

  (jz)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Wiadomo będzie, kto chce zająć wolne miejsce pracy w gminie czy podległych jej jednostkach. Od kilku dni nabór jest jawny.
       Przesądziła o tym zmiana ustawy o pracownikach samorządowych, która na początku tygodnia weszła w życie. Do tego Rada Ministrów wydała dwa nowe rozporządzenia. Określiła w nich stanowiska pracownicze, z uwzględnieniem urzędniczych i kierowniczych, wymagania kwalifikacyjne i zasady wynagradzania pracowników samorządowych.
       Kierownik z wyższym
       
  Dzięki wspomnianym rozporządzeniom nie ma już dyskusji, czy na kierowniczym stanowisku urzędniczym można mieć wykształcenie średnie czy koniecznie wyższe? Od poniedziałku niezbędne jest wyższe, a do tego minimum dwuletni staż pracy jako urzędnik.
       Urzędnik samorządowy musi mieć co najmniej wykształcenie średnie, nie być karany za przestępstwa umyślne i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Ale uwaga! Kto już jest urzędnikiem czy kierownikiem, a nowych wymogów nie spełnia, może dalej pracować na swoim stanowisku.
       Do poszczególnych stanowisk Rada Ministrów określiła także kategorie zaszeregowania i przysługujące im dodatki.
       Sprawdzisz w BIP
       
  Ważne natomiast jest, że na wolne stanowiska, jeśli trwał nabór i nie skończył się do 7 sierpnia (wejście w życie nowych przepisów), trzeba go zakończyć, ogłosić nowy, zgodny z wprowadzonymi zmianami.
       A nowe zasady stanowią, że nabór na wolne urzędnicze miejsca pracy w samorządzie jest otwarty i konkurencyjny. Ogłoszenia o nim musi być umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) i w placówce, której dotyczy. Jeśli potrzebny jest pracownik urzędu gminy - to w urzędzie gminy, jeśli księgowa do ośrodka pomocy społecznej - to w ośrodku pomocy.
       W ogłoszeniu trzeba podać wymagania, jakie chętni muszą spełniać, zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe. Potem w BIP opublikować listę kandydatów, którzy spełniają wymagania, z imieniem, nazwiskiem i miejscem zamieszkania. Informacje o kandydatach są publiczne. To znaczy, że każdy może sprawdzić, jaką uczelnię skończyli, jakie mają kwalifikacje, zawodowe doświadczenia.
       Protokół z uzasadnieniem wyboru musi być opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej i w jednostce, dla której szukano pracownika.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo