25 lat pod ziemią

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Utrzymanie przywilejów górniczych, ogłoszenie Dnia Papieskiego oraz Dnia Solidarności i Wolności - to wczorajsze decyzje parlamentu.
       Górnicy będą mogli przejść na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek - Sejm przyjął wczoraj Ustawę o emeryturach i rentach z FUS, która bezterminowo przedłuża prawo do wcześniejszej emerytury dla górników. Górnicy obserwujący głosowania na galerii sejmowej przyjęli wynik głosowania oklaskami.
       Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" przesłał wczoraj przeprosiny do mieszkańców Warszawy, policji i parlamentarzystów w związku z zamieszkami, do których doszło podczas wtorkowej manifestacji górników.
       Sejm przyjął też poprawki, które przedłużają o rok - z końca 2006 r. na koniec 2007 r. - termin obowiązywania obecnych uprawnień do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Dotyczy to wszystkich grup zawodowych pracujących w trudnych warunkach. Ma to dać rządowi więcej czasu na opracowanie kompleksowych rozwiązań w tej sprawie w przyszłości.
       Posłowie odrzucili natomiast propozycję Platformy Obywatelskiej, która przedstawiła w formie poprawki do Ustawy o emeryturach i rentach z FUS zupełnie nową ustawę, regulującą kwestie wcześniejszych emerytur dla wielu zawodów.
       Dziś ustawą zajmie się Senat.
       Policja postawiła wczoraj zarzuty 37 górnikom spośród 69 zatrzymanych podczas wtorkowej demonstracji w Warszawie. Większości z nich zarzuca czynną napaść na funkcjonariuszy, za co grozi nawet do 8 lat więzienia. Policja zapowiada, że będzie występować do organizatorów o pokrycie strat spowodowanych przez demonstrujących.
       Dzień Papieski
       
  Posłowie uchwalił wczoraj dzień 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II; nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.
       "Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości, uchwala się co następuje: dzień 16 października ustanawia się Dniem papieża Jana Pawła II" - głosi projekt uchwały.
       W uzasadnieniu uchwały napisano, że 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża, a "pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata".
       "Ustanowienie takiego dnia będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze, ukształtowała polska tradycja" - podkreśla tekst uzasadnienia.
       Dzień Solidarności i Wolności
       
  Posłowie zdecydowali też, że 31 sierpnia będzie Dniem Solidarności i Wolności, i jako taki będzie świętem państwowym.
       W uzasadnieniu do projektu ustawy wnioskodawcy argumentowali, że 31 sierpnia ma przypominać wysiłek ludzi, którzy dawali świadectwo wierności idei Polski Niepodległej. - Ma być także wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się przed laty do powstania i zwycięstwa "Solidarności" oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej - mówili.
       Posłowie podkreślali również, że przypadająca w tym roku 25. rocznica sierpnia 1980 roku ma przypomnieć nie tylko Polakom, ale także Europie i światu, że to "tamte wydarzenia zapoczątkowały przełom w historii wielu krajów oraz że bez polskiego sierpnia nie byłoby obalenia muru berlińskiego i zjednoczonej Europy".

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo