Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat pod ziemią

Redakcja
Utrzymanie przywilejów górniczych, ogłoszenie Dnia Papieskiego oraz Dnia Solidarności i Wolności - to wczorajsze decyzje parlamentu.

     Górnicy będą mogli przejść na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek - Sejm przyjął wczoraj Ustawę o emeryturach i rentach z FUS, która bezterminowo przedłuża prawo do wcześniejszej emerytury dla górników. Górnicy obserwujący głosowania na galerii sejmowej przyjęli wynik głosowania oklaskami.
     Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" przesłał wczoraj przeprosiny do mieszkańców Warszawy, policji i parlamentarzystów w związku z zamieszkami, do których doszło podczas wtorkowej manifestacji górników.
     Sejm przyjął też poprawki, które przedłużają o rok - z końca 2006 r. na koniec 2007 r. - termin obowiązywania obecnych uprawnień do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Dotyczy to wszystkich grup zawodowych pracujących w trudnych warunkach. Ma to dać rządowi więcej czasu na opracowanie kompleksowych rozwiązań w tej sprawie w przyszłości.
     Posłowie odrzucili natomiast propozycję Platformy Obywatelskiej, która przedstawiła w formie poprawki do Ustawy o emeryturach i rentach z FUS zupełnie nową ustawę, regulującą kwestie wcześniejszych emerytur dla wielu zawodów.
     Dziś ustawą zajmie się Senat.
     Policja postawiła wczoraj zarzuty 37 górnikom spośród 69 zatrzymanych podczas wtorkowej demonstracji w Warszawie. Większości z nich zarzuca czynną napaść na funkcjonariuszy, za co grozi nawet do 8 lat więzienia. Policja zapowiada, że będzie występować do organizatorów o pokrycie strat spowodowanych przez demonstrujących.
     Dzień Papieski
     
Posłowie uchwalił wczoraj dzień 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II; nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.
     "Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości, uchwala się co następuje: dzień 16 października ustanawia się Dniem papieża Jana Pawła II" - głosi projekt uchwały.
     W uzasadnieniu uchwały napisano, że 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża, a "pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata".
     "Ustanowienie takiego dnia będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze, ukształtowała polska tradycja" - podkreśla tekst uzasadnienia.
     Dzień Solidarności i Wolności
     
Posłowie zdecydowali też, że 31 sierpnia będzie Dniem Solidarności i Wolności, i jako taki będzie świętem państwowym.
     W uzasadnieniu do projektu ustawy wnioskodawcy argumentowali, że 31 sierpnia ma przypominać wysiłek ludzi, którzy dawali świadectwo wierności idei Polski Niepodległej. - Ma być także wyrazem hołdu dla osób, które przyczyniły się przed laty do powstania i zwycięstwa "Solidarności" oraz odbudowania suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej - mówili.
     Posłowie podkreślali również, że przypadająca w tym roku 25. rocznica sierpnia 1980 roku ma przypomnieć nie tylko Polakom, ale także Europie i światu, że to "tamte wydarzenia zapoczątkowały przełom w historii wielu krajów oraz że bez polskiego sierpnia nie byłoby obalenia muru berlińskiego i zjednoczonej Europy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska