E-urzędy wciąż daleko od Unii

  E-urzędy wciąż daleko od Unii

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Czy można przez Internet sprawdzić czy dowód rejestracyjny lub osobisty jest gotowy do odbioru? Zapytać urzędnika za pośrednictwem maila o interesującą nas sprawę i uzyskać drogą elektroniczną szybką odpowiedź? Można. Tylko, że nie w miejscowych urzędach.
       Wymienione sprawy i mnóstwo innych, m.in. wniosek o pozwolenie na sprzedaż alkoholu, informację o tym, na którym miejscu się jest w kolejce po mieszanie komunalne, można załatwić na przykład w szczecińskim magistracie. U nas pozostają z sferze mrzonek, głównie ze względu na koszty systemu.
       E-urząd powinien umożliwiać obsługę interesanta on-line i przy pomocy technologii komputerowych, tak aby załatwiane sprawy mogły być przeprowadzone zdalnie, bezpiecznie i terminowo.
  Przez to życie obywatela i przedsiębiorcy ma stać się łatwiejsze. Unia Europejska na swoich stronach internetowych zwraca uwagę, że najważniejsze jest traktowanie projektu nie jako czegoś dodatkowego w urzędzie, ale jako zmianę organizacji pracy.
       Urząd w sieci to też możliwość wglądu mieszkańców do wszystkich dokumentów, organizowania forów dyskusyjnych czy debat on-line, dających obraz tego, co ludzie oczekują od władzy i sądzą
       o jej poczynaniach
       
  Obowiązkowe jest dla urzędów posiadanie stron biuletynu informacji publicznej. Traktują je one jednak jako zło konieczne. Uchwały nie są wprowadzane na bieżąco, z publikacją oświadczeń majątkowych też nikt się nie spieszy. Dostępne są druki do pobrania i wydrukowania, ale zazwyczaj też nie wszystkie.
       Na stronie Starostwa Powiatowego w Rypinie można znaleźć wnioski o wymianę prawa jazdy czy związane z załatwianiem spraw budowlanych. Precyzyjnie jest też opisane, co, gdzie się załatwia, ile trzeba czekać.
       W rypińskim e-magistracie są podane informacje i telefony. Mówi administrator strony Paweł Moliński: - Można pobrać wnioski o wymianę dowodu osobistego czy zezwolenie na organizację imprezy masowej. Należy je jednak osobiście dostarczyć i dowiadywać się, kiedy będą gotowe. Nie ma na co liczyć na to, że za pośrednictwem maila dostanie się odpowiedź na zadane pytanie. E-urząd nie jest prostą sprawą, pociąga za sobą ogromne koszty: stałego specjalistycznego łącza internetowego, serwera i oprogramowania.
       Bardzo czytelna
       
  jest witryna golubskiego starostwa. Po wejściu na stronę ukazuje się napis "Internetowe Biuro Obsługi Petenta". A w nim pogrupowane wydziałami druki wniosków do pobrania, informacje o opłatach.
       W Kowalewie Pomorskim ze strony korzystają głównie mieszkańcy miasta: - Nie prowadzimy statystyk wskazujących na to, kto korzysta, ale łatwo się domyśleć. Komputery z dostępem do sieci mają głównie młode osoby z miast - uważa Marcin Dębiński, młodszy referent wydziału organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim. - Baza druków do pobrania jest u nas stale unowocześniana. Odpowiadamy też na maile - tego samego dnia lub najpóźniej następnego.
       Najgorzej z dostępem do Internetu, a tym samym do BIP-owskich stron, jest na wsi. Tam wciąż pozostaje mieszkańcom jedynie spotkanie z gminnym urzędnikiem.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo