Bieda i terroryzm

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tegoroczny szczyt G-8 - siedmiu najbogatszych krajów świata i Rosji - zgromadzi od dziś przywódców w luksusowym hotelu Gleneagles w hrabstwie Pertshire, w jednym z najpiękniejszych rejonów Szkocji - wśród gór i wrzosowisk.
       Ogromny pięciogwiazdkowy hotel z 269 pokojami i 16 luksusowymi apartamentami, należy do najstarszych hoteli w Szkocji. Zbudowano go 80 lat temu na wzór francuskiego zamku, a jego rozległe otoczenie ukształtowano w stylu angielskich parków krajobrazowych projektowanych przez słynnego angielskiego architekta ogrodów Lancelota Browna, znanego jako Capability Brown (1716-1783).
       Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników szczytu teren otoczono ośmioma kilometrami stalowej siatki wysokiej na dwa metry, wzniesiono też wieżyczki obserwacyjne, zainstalowano kamery i przygotowano 10 tysięcy specjalnie przeszkolonych policjantów. W samym Gleneagles będą ich trzy tysiące, w tym część konno. Będą także funkcjonariusze z psami.
       Całą operację nazwano "Operacja Sorbus" od łacińskiej nazwy jarzębiny, której jagody w szkockim folklorze mają ponoć właściwość odstraszania złych duchów. Przygotowywano ją od półtora roku. Objęto nią także okolice: założono punkty kontrolne na lokalnych drogach, przez które przepuszczani będą jedynie mieszkańcy, delegaci na szczyt i dziennikarze. Dalsze środki bezpieczeństwa polegają m.in. na wprowadzeniu w środkowej Szkocji do czasu zakończenia szczytu zakazu sprzedaży benzyny do kanistrów.
       Obszar przyległy do Gleneagles patrolować będą dwa śmigłowce i samolot, wyposażone w kamery wideo i bezpośrednią łączność z policją wokół chronionego terenu.
       O polityków uczestniczących w szczycie będzie dbać sześciuset pracowników hotelu i najlepszy szef kuchni w całej Szkocji - Andrew Fairlie, serwujący francuskie dania, ale ze szkockimi akcentami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo