Piąta zmiana

  Bogdan Dondajewski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj w Bydgoszczy na placu apelowym 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej rodziny pożegnały żołnierzy wyjeżdżających do Iraku.
       1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy swój sztandar otrzymała dokładnie rok temu. Dlatego wczorajsza uroczystość pożegnania żołnierzy wyruszających do Iraku miała bardziej uroczysty wymiar niż poprzednie.
       Od tego czasu w różnych międzynarodowych misjach uczestniczyło ponad 450 żołnierzy brygady. Liczba ta zwiększy się, kiedy za tydzień wyleci do Iraku kolejnych 170.
       3. batalion logistyczny wejdzie w skład
       piątej i ostatniej
       
  zmiany biorącej udział w misji stabilizacyjnej. W sumie będzie ona liczyć 1000 żołnierzy, co sprawi, że będzie najmniejszą ze wszystkich dotychczasowych zmian.
       Żołnierze swoje szkolenie rozpoczęli już pięć miesięcy temu. - W tej chwili nie czuję żadnych obaw. Myślę, że jesteśmy odpowiednio przygotowani na wszelkie okoliczności - mówił wczoraj chorąży Ireneusz Olekszyk ze Szczecinka. Długo jednak żegnał się z żoną i dziećmi.
       Są też żołnierze, którzy jadą już drugi raz. - Tam wcale nie jest źle - mówi chorąży sztabowy Roman Zajenkowski. - Jadę, bo liczę na nowe doświadczenia i inne zadania - dodaje.
       Polacy dowodzą w Iraku
       
  Międzynarodową Dywizją złożoną z żołnierzy 13. państw. Do ich zadań należą przede wszystkim zabezpieczenie funkcjonowania dywizji. - Są to typowe działania logistyczne jak: zaopatrzenie w żywność i wodę, naprawa i serwis sprzętu, udział w konwojach z Kuwejtu i tym podobne obowiązki - zapewnia st. chor. Wojciech Majeran, rzecznik 1 Brygady Logistycznej.
       Żołnierze pozostaną tam
       
  do końca 2005
       roku. Wtedy też wygasa rezolucja Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, sankcjonująca obecność wojsk w tej misji. W środę minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński zapowiedział, że po tym terminie bierze pod uwagę pozostawienie na miejscu tylko małego sztabu szkoleniowego.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo