Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaciele ziemi

(kk)
Szkoła Podstawowa w Kowalewie Pomorskim od dwóch lat realizuje program ekozespołów. W jego ramach uczniowie dbają o ochronę zasobów środowiska. Kilka dni temu młodzi ekolodzy za swą ciężką pracę otrzymali prestiżową nagrodę.

     Program ekozespołów w Kowalewie Pomorskim realizowany jest z inicjatywy nauczycielki przyrody, Elżbiety Kuciak-Olszewskiej. Po odbyciu szkolenia w Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej pani Elżbieta zachęciła do realizacji programu swoje koleżanki: Katarzynę Łobodzińską i Małgorzatę Łobodzińską. Działalność w ramach ekozespołów pomysłowi kowalewiacy udokumentowali
     w postaci albumu
     
który zgłosili do V edycji wojewódzkiego konkursu "Program ekozespołów w mojej szkole pod hasłem "Energia". Konkurs ten organizuje: Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Fundacja GAP Polska i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Znane już są wyniki konkursu. Nagroda główna trafiła do kowalewskiej podstawówki. Każdy uczestnik ekozespołu (a jest ich 54 z klas IIIb, IIIc, IVa, VIa) otrzymał dyplom Przyjaciela Ziemi oraz płócienną torbę na zakupy. Ponadto szkoła dostała aparat cyfrowy oraz plakietę z brązu.
     Warto jeszcze wspomnieć, że działania kowalewskiego ekozespołu wspierają liczni przyjaciele. Benedykt Mroziński, dyrektor SP nr 1 w Kowalewie przydzielił dodatkowe godziny dydaktyczne na realizację programu; Andrzej Grabowski , burmistrz Kowalewa Pomorskiego, spotyka się z młodzieżą działającą w ekozespołach oraz dofinansowuje wyjazdy na warsztaty ekologiczne do Górzna, a Zarząd Powiatu golubsko-dobrzyńskiego przekazał dotację na realizację programu. Do
     grona przyjaciół
     
ziemi zaliczają się też: Jarosław Molendowski, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń oraz rodzice dzieci, którzy pomagają w wielu działaniach (m.in. szyciu płóciennych toreb na zakupy i przygotowaniu ekologicznych potraw).
     - Kształtowanie odpowiednich postaw człowieka wobec środowiska jest jednym z najważniejszych, globalnych wyzwań, przed jakimi stoją współczesne społeczeństwa. Wśród działań, jakie podejmuje się w tym zakresie na szczególna uwagę zasługują te, które nastawione są na dzieci i młodzież. To właśnie oni już wkrótce będą podejmowali decyzje, od których będzie zależał kształt świata. W te idee znakomicie wpisuje się program ekozespołów Fundacji GAP, którego celem jest tworzenie zachowań i nawyków proekologicznych w codziennym życiu: w szkole, w rodzinie. Ekozespoły uczą odpowiedzialności, wytrwałości, systematyczności i umiejętności organizatorskich - mówi Elżbieta Kuciak-Olszewska, inicjatorka kowalewskiego ekozespołu.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska