Senat niepotrzebny

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  45 proc. respondentów w majowym sondażu CBOS uważa, że Senat w Polsce powinien zostać zlikwidowany: 24 proc. opowiada się za tym posunięciem "zdecydowanie", 21 proc. - "raczej".
       Przeciwnych likwidacji izby wyższej parlamentu jest 31 proc. pytanych, z czego 7 proc. zdecydowanie. 24 proc. indagowanych nie ma zdania na temat ewentualnej likwidacji Senatu.
       Wyniki sondażu zostały przekazane we wtorek PAP. CBOS spytał respondentów także o ich ocenę działalności Sejmu od początku kadencji.
       Nieznaczna większość Polaków - 51 proc.
  - uważa, że Sejm "praktycznie nic nie zrobił", a najważniejsze dla kraju sprawy pozostają nierozwiązane. 30 proc. indagowanych uważa, że Sejm "dużo zrobił, ale też dużo zaniedbał". Według 8 proc. pytanych działalność Sejmu była szkodliwa dla kraju.
       Jedynie co setny pytany jest zdania, że Sejmowi udało się rozwiązać wiele ważnych dla Polski spraw.
       Polacy odpowiedzieli też na pytanie, czy - mimo ogłoszenia kalendarza wyborczego - ich zdaniem obecny Sejm powinien się rozwiązać, czy nie.
       Spośród osób, które brały udział w wyborach parlamentarnych w 2001 roku i głosowały na partie, które są w obecnym Sejmie, niemal czterech na pięciu respondentów - 78 proc. - opowiada się za samorozwiązaniem parlamentu. Odmiennego zdania jest 16 proc. pytanych. Zdania w tej kwestii nie ma 6 proc. Polaków.
       Za samorozwiązaniem Sejmu opowiada się także dwie trzecie (67 proc.) spośród tych, którzy uczestniczyli w wyborach parlamentarnych w 2001 roku, lecz partie, na które głosowali nie mają swoich reprezentantów w Sejmie. Niemal co piąty pytany - 18 proc. - sprzeciwia się rozwiązaniu Sejmu, zaś 15 proc. pytanych nie ma zdania.
       Sondaż przeprowadzono w dniach 6-9 maja na liczącej 1052 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo