Sejm nie zapłaci

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jak już informowaliśmy, inowrocławski szpital wystąpił do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z wnioskiem o nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności wyrokowi, zgodnie z którym Sejm ma wypłacić szpitalowi ponad 6 mln zł. Kancelaria Sejmu protestuje.
       - Nie może być sądowej odpowiedzialności za stanowione prawo - to jest sprzeczne z naturą władzy ustawodawczej - uważa tymczasem marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. Jednocześnie nie wyklucza, że któryś z komorników podejmie działania i będzie chciał wyegzekwować pieniądze od Sejmu, dlatego "wydał już odpowiednie polecenia szefowi Kancelarii Sejmu".
       Kancelaria Sejmu w wydanym wczoraj oświadczeniu podkreśliła, że postępowanie bydgoskiego sądu "dotknięte jest nieważnością", bowiem rozpatrując sprawę inowrocławskiego szpitala sąd wezwał do udziału w procesach Sejm w charakterze reprezentanta skarbu państwa. Zgodnie jednak z obowiązującym stanem prawnym, Sejm nie może reprezentować skarbu państwa w procesach cywilnych.
       Prof. Piotr Winczorek (konstytucjonalista): - Trochę się dziwię, że uznano instytucję, taką, jaką jest organ władzy publicznej, za zdolną do działania w sprawach odszkodowań, bo to nie jest właściwy organ. Osobowość prawną posiada skarb państwa, a nie Sejm, więc odszkodowań można dochodzić od tego, kto może dysponować majątkiem.
       - Uważam, że powinno być to wypłacone z pensji posłów - powiedział tymczasem prof. Wiktor Osiatyński. Podkreślił jednak, że jest to jego opinia jako obywatela, a nie konstytucjonalisty.
       - Jest rzeczą oczywistą, że skazywanie Sejmu na jakiekolwiek odszkodowania może się skończyć tylko jednym: te odszkodowania może zapłacić minister finansów, czyli podatnik. Jeśli sąd chciał się przyczynić do tego, żeby posłowie, którzy są szkodnikami i podejmują głupie ustawy, ponieśli za to odpowiedzialność, powinien był skazać ich - powiedział szef PO Jan Rokita . Poseł przyznał jednocześnie, że sam głosował za "ustawą 203", bo w klubie AWS obowiązywała w tej sprawie dyscyplina.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo