Narodowe egoizmy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oraz prezydent Francji Jacques Chirac opowiedzieli się za kontynuacją procesu ratyfikowania konstytucji Unii Europejskiej, mimo jej odrzucenia przez Francuzów i Holendrów.
       Obaj politycy rozmawiali ponad dwie godziny w sobotę wieczorem w Berlinie o przyszłości Unii. Było to pierwsze niemiecko-francuskie spotkanie na szczycie po fiasku referendów konstytucyjnych we Francji i Holandii.
       - Schroeder i Chirac byli zgodni, że mimo kryzysu nie wolno rezygnować z projektu europejskiej integracji i pozostawić Europy samej sobie
  - powiedział po spotkaniu rzecznik niemieckiego rządu Bela Anda. - Każdy naród ma prawo do wypowiedzenia się - dodał.
       - Najważniejsze jest obecnie wyraźne opowiedzenie się po stronie Europy - dodał rzecznik. Podkreślił, że obaj politycy traktują Unię jako "gwarancję pokoju, wolności, dobrobytu i demokracji w Europie".
       Schroeder i Chirac uważają, że w obecnej sytuacji narodowe egoizmy członków UE nie powinny odgrywać żadnej roli - podkreślił Anda. - Niemcy gotowe są do kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013 - zapewnił.
       Dodał, że Berlin wykaże kompromisową postawę podczas najbliższego szczytu UE, 16-17 czerwca, w Brukseli. - Wszyscy muszą wykonać ruch - zastrzegł.
       Rzecznik francuskiego prezydenta, Jerome Bonnafont uznał sprawy finansowe za najważniejszy temat czerwcowego szczytu.
       Bonnafont odpowiedział wymijająco na pytanie, czy Paryż byłby gotów zrezygnować z części dopłat dla rolników. - Należy dotrzymywać zawartych umów - zauważył.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo