Wina udowodniona

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sąd Miejski w Moskwie uznał wczoraj winę byłych szefów koncernu naftowego Jukos - Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa za udowodnioną. Sąd nie zakończył jednak odczytywania werdyktu. Swoje posiedzenie wznowi dziś rano.
       - Winę Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa potwierdzają materiały sprawy i zeznania świadków - oświadczyła sędzia Irina Kolesnikowa, którą cytuje agencja Interfax.
       Korespondent tej rosyjskiej agencji był jednym z zaledwie 10 dziennikarzy, którym w drugim dniu odczytywania uzasadnienia do wyroku pozwolono wejść na salę rozpraw. Wciąż nie wiadomo, kiedy sąd zakończy czytanie werdyktu. Obrońcy podsądnych przewidują, że może to potrwać nawet do końca przyszłego tygodnia.
       - Odwlekanie ogłoszenia wyroku świadczy o tym, że próbuje się sprawić, aby opinia publiczna straciła zainteresowanie procesem - powiedział jeden z adwokatów Chodorkowskiego, Robert Amsterdam.
       Przed ogłoszeniem przerwy w posiedzeniu sąd uznał, że czyny, których dopuścili się byli szefowie Jukosu, wyczerpują znamiona 7 artykułów Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej. Dwa z tych artykułów przewidują kary od 5 do 10 lat pozbawienia wolności. Zdaniem obrońców byłych szefów Jukosu, sędzia Kolesnikowa słowo w słowo powtarza akt oskarżenia. Według nich, nie ma wątpliwości, że wyroki będą skazujące. Otwarta pozostaje jedynie kwestia ich wysokości. Prokuratura domaga się dla obu oskarżonych maksymalnego wymiaru kary - 10 lat obozu pracy.
       Sąd nie zajął jeszcze stanowiska tylko wobec jednego zarzutu - przywłaszczenia 20 procent akcji spółki Apatit. Właśnie to oskarżenie było bezpośrednim powodem aresztowania Chodorkowskiego i Lebiediewa w październiku 2003 roku.
       W opinii adwokatów zarzut ten uległ już przedawnieniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo