Blisko Goebbelsa

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Bogdan Borusewicz i Bogdan Lis zeznawali w piątek jako świadkowie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w procesie o naruszenie dóbr osobistych, jaki ks. prałat Henryk Jankowski wytoczył pisarzowi Pawłowi Huelle.
       Borusewicz i Lis komentowali głównie wystrój Grobu Pańskiego w kościele św. Brygidy w Gdańsku w 1995 r., gdzie na czerwonym płótnie umieszczone zostały swastyki, sierp i młot, Gwiazda Dawida oraz napisy: "NSDAP", "SS", "NKWD", "KGB", "UB" i "SB". Obok znajdowały się skróty nazw partii politycznych: "PSL", "SLD", "UW", "UP", a także "PZPR".
       - To było tak ohydne, że można tylko porównać z goebbelsowskim kłamstwem. To było wyraźne sianie nienawiści. Poczułem się tym głęboko dotknięty i obrażony, przecież w Unii Wolności jest najwięcej działaczy, którzy walczyli z totalitarnym ustrojem - powiedział Borusewicz. Dodał, że właśnie wtedy, dziesięć lat temu, zerwał ostatecznie swoje kontakty z ks. Jankowskim.
       Bogdan Lis wystrój Grobu Pańskiego w kościele św. Brygidy nazwał "obrzydliwym". - Jak można było porównać organizacje, które mordowały Polaków, z tymi, które walczyły o wolną Polskę - mówił.
       Borusewicz, obecnie członek zarządu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, wspomniał, że media cytowały też "skrajnie antysemickie" wypowiedzi prałata Jankowskiego. Jego zdaniem, stawiało to w "fatalnym świetle" nie tylko ludzi związanych z "Solidarnością", ale także cały kraj i polski naród.
       Lis przyznał, że próbował wyjaśniać z ks. Jankowskim, dlaczego ten zdecydował się "na grę polegającą na dyskredytowaniu byłych przyjaciół". - Te rozmowy nie dawały jednak żadnego efektu. Ksiądz zbywał mnie półsłówkami. Możliwe, że to, co robił i głosił, to nie były jego rzeczywiste poglądy, ale tylko odpowiedź na zapotrzebowanie otaczającego go środowiska" - powiedział Lis.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo