Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowe piwonie

Malwa
Piwonie mają kwiaty o 15-centymetrowej  średnicy. Mogą kwitnąć w ogrodzie nawet 20 lat.
Piwonie mają kwiaty o 15-centymetrowej średnicy. Mogą kwitnąć w ogrodzie nawet 20 lat. Burda Polska
Piwonie, zwane też peoniami są długowieczne. Jeśli właściwie je pielęgnujemy, mogą przetrwać w ogrodzie długie lata. Większość odmian ma kwiaty różowe, ale spotka się też czerwone, białe a nawet żółte. Te piękne rośliny mają coraz więcej zwolenników.

     Staranne sadzenie
     
Są niezbyt wymagające, ale najlepiej rosną w żyznej, zwięzłej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Można dla nich wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste (w lekkim cieniu dłużej kwitną).
     Jeśli sadzimy kłącza piwonii, trzeba to zrobić na początku września, a jeśli młode piwonie rosną w pojemniku, możemy je na miejsce stałe sadzić przez cały okres wegetacyjny. Wybieramy miejsce, gdzie poprzednio piwonie nie rosły. Zanim je posadzimy, przekopujemy rabatę na głębokość 50 cm, usuwamy chwasty, a ziemię mieszamy z kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Jeśli gleba ma za wysoki odczyn, dodajemy też trochę kwaśnego torfu wysokiego. Po wyrównaniu rabaty czekamy, aż ziemia osiądzie i dla każdej rośliny robimy osobny dołek.
     Piwonie przeważnie sadzimy w odległości 60-80 cm jedna od drugiej. Kłącza umieszczamy tak, żeby oczka znalazły się na głębokości 5 cm. Rośliny z pojemników sadzimy na takiej głębokości, na jakiej rosły poprzednio. Po sadzeniu podłoże mocno podlewamy i wyrównujemy powierzchnię rabaty.
     Późną jesienią zaschnięte pędy piwonii trzeba ściąć. Młode rośliny zimę powinny spędzać pod przykryciem (suche liście, agrowłóknina), starsze są odporne na mróz.
     Przesadzanie po latach
     
Okres wegetacji rozpoczyna się u piwonii dopiero w maju. Na początku czerwca osiągają już metr wysokości i są gotowe do kwitnienia. Podczas suchego lata nie należy zapominać o podlewaniu piwonii, nie wolno jednak spulchniać gleby wokół roślin. Pąki, które piwonie wypuszczą w pierwszym roku po posadzeniu powinniśmy oberwać - wtedy w następnych latach rośliny będą obficie kwitnąć.
     Jeśli piwonie zostały posadzone w żyznej glebie, nawożenie rozpoczynamy dopiero dwa lata po sadzeniu. Do zasilania nadają się nawozy mineralne zawierające mało azotu i wapnia, a dużo fosforu i potasu. Najlepiej stosować nawozy mineralne płynne, przeznaczone dla roślin kwitnących.
     Piwonie przesadza się w inne miejsce dopiero, kiedy zaczynają słabiej kwitnąć, zazwyczaj po 18-20 latach. Jesienią, po ścięciu pędów, wykopujemy twarde kłącza, dzielimy je ostrym nożem tak, żeby każda część miała 2-3 oczka i sadzimy w innym miejscu.
     Najpopularniejszą piwonią jest piwonia chińska. Wcześniej (już w maju) zakwita piwonia lekarska. Oba gatunki należą do piwonii zielnych, mają mnóstwo odmian o dużych kwiatach i długich pędach. Mniej popularne są niskie odmiany anemonowe.
     Są też piwonie krzewiaste (żółta i drzewiasta). Kwitną w maju-czerwcu, osiągają do 150 cm wysokości i pochodzą z Chin oraz Tybetu.
     Nie tylko szara pleśń
     
Piwonie często są atakowane przez choroby grzybowe. Jeśli pędy więdną, pąki brązowieją i zamierają, a na starych liściach pojawiają się brązowe plamy, które, podczas deszczu, pokrywają się szarym nalotem oznacza to, że rośliny zaatakowała szara pleśń. Należy usunąć porażone pędy i opryskiwać rośliny co 7-10 dni jednym z preparatów: Euparen, Topsin, Gwarant lub Sarfun.
     Jeśli na liściach zauważymy czerwone plamy oznacza to, że piwonie zaatakowała septorioza lub czerwona plamistość liści. Opryski należy wykonać kilkakrotnie, co 7 dni, najlepiej naprzemiennie następującymi preparatami: Dithane, Penncozeb, Sarfun, Topsin lub Manconex.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska