650 lat cechu

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jutro obchodzony będzie w mieście niecodzienny jubileusz - 650. rocznica powstania w Grudziądzu pierwszego cechu rzemieślników.
       W roku 1355 zawiązał się w Grudziądzu cech piekarski. W następnych latach, o czym informują historyczne źródła, powstawały kolejne cechy i korporacje grupujące rzemieślników innych zawodów i specjalności.
       - Rzemieślnicy zawsze bardzo silnie związani byli z miastem - mówi Mirosław Pietkiewicz, starszy grudziądzkiego Cechu Rzemiosł Różnych.
  - Znaczącą rolę odgrywali nasi poprzednicy nie tylko jako budowniczowie miejskiej infrastruktury czy fortyfikacji, ale też w życiu codziennym Grudziądza udział rzemieślników był znaczący. Do pierwszego rozbioru Polski i włączenia Grudziądza do Prus działało w mieście 8 organizacji cechowych. Po odzyskaniu przez Grudziądz niepodległości w 1920, polskie rzemiosło przeżyło prawdziwy reW przededniu wybuchu II wojny światowej funkcjonowało w mieście i powiecie niemal 1.500 zakładów rzemieślniczych.
       
  Obecnie w grudziądzkim cechu zrzeszonych jest 260 zakładów różnych branż, w których pracuje łącznie ponad 1.700 osób. Pod okiem mistrzów, tajniki rzemieślniczych fachów poznaje 420 uczniów.
       Szerzej o jubileuszu i obecnej kondycji grudziądzkiego rzemiosła w jutrzejszym wydaniu "Pomorskiej".
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo