Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłsudski lubił Griniowa

Magdalena Bobkowska
Nadzieja na spadek bezrobocia - niektóre  rysunki są wciąż aktualne.
Nadzieja na spadek bezrobocia - niektóre rysunki są wciąż aktualne.
Marszałek Piłsudski gra na tubie, a obok wystraszony Witos akompaniuje mu na harmonii, albo Stalin, któremu na głowę spadła gwiazda - rysunki przedwojennych bydgoskich karykaturzystów można oglądać w muzeum przy ul. Gdańskiej 4.

     
     
Wystawa "Humor dwudziestolecia międzywojennego. Rysunek satyryczny i karykaturalny rysowników bydgoskich" dotyczy rysunku pojawiającego się głównie w prasie codziennej. To specyficzny nurt sztuki, skierowany do szerokiego grona odbiorców, ilustrujący i komentujący aktualne wówczas problemy oraz zdarzenia, bawiący widza. Czytelnik często rozpoczynał lekturę gazety właśnie od owych zabawnych rysunków.

Stalin w karykaturze Pola
Stalin w karykaturze Pola

Czerwonoarmista i bieda panosząca się po Rosji.

     Popularność obrazków satyrycznych zamieszczanych w "Dzienniku Bydgoskim" była tak duża, że w 1929 roku wydano "Karykatury Dziennika Bydgoskiego", które ukazały się w księgarniach w całym kraju. Dziennik docierał nawet do marszałka Piłsudskiego, który lubił oglądać rysunki, także te przedstawiające jego osobę, zwłaszcza narysowaną ręką słynnego wówczas karykaturzysty Pawła Griniowa (podpis Polo).
     Wśród przewijających się na ekspozycji nazwisk są też inni artyści z Bydgoszczy, a wśród nich malarze i graficy: Antoni Stanisław Procajłowicz, Leon Dołżycki i Stefan Szmaja, a także rysownicy bydgoskich gazet, tacy jak Ignacy Głowiński, Mieczysław Piotrowski, Leon Jędrzejczak czy Edmund Heydak.
     Na wystawie oglądamy rysunki satyryczne i karykaturalne. - Ówczesna satyra obrazowała bieżące wydarzenia polityczne, gospodarcze i społeczne w Polsce i na świecie. Do najczęściej relacjonowanych problemów "świata między wojnami" w satyrze należały między innymi rządy bolszewickie w ZSRR i dyktatura Józefa Stalina, faszyzm we Włoszech i Niemczech, kryzys ekonomiczny w latach 1929-1935. Spośród kwestii polskich najchętniej obrazowano działalność marszałka Piłsudskiego, stosunki polityczne Polski z Niemcami i ZSRR, stosunek Polaków do mniejszości narodowych, kwestię antysemityzmu - mówi Barbara Chojnacka, kurator wystawy.

Stalin w karykaturze Pola

     Rysunki karykaturalne przedstawiają postacie znane podówczas w środowisku bydgoskim - władze miejskie, dyrektorów instytucji, aktorów, artystów, lekarzy czy prawników. Jest więc m.in. portret pisarza Józefa Weyssenhoffa, dyrektora Biblioteki Miejskiej Witolda Bełzy czy pisarza i krytyka Adama Grzymały-Siedleckiego.
     Na wystawie zobaczyć można oryginały i reprodukcje. Ekspozycja będzie czynna do 3 maja.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska