Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jesteś sam(a)

Wanda Ponikiewska, dr nauk med., specjalista seksuolog i psychiatra

     Mam 18 lat. Od 6,5 roku cierpię co miesiąc na bolesne miesiączki. Co mam zrobić, żeby tak nie było. Może powinnam pić jakąś herbatę przed miesiączką, która by zapobiegała tym dolegliwościom. A może powinnam przyjmować jakieś tabletki. Miesiączkę dostałam po raz pierwszy, gdy miałam 11,5 roku. Moje koleżanki też tak cierpią jak ja. Nie byłam jeszcze u ginekologa.
     Czytałam na ten temat, że przejdzie samo i nie będzie tak bolesne. Nie wiem, ile mam jeszcze czekać, czy powinnam iść do ginekologa.
     W czasie miesiączki na ból biorę vegantalgin H lub ibuprom. Dodam, że nie rozpoczęłam jeszcze współżycia. Bardzo mnie ten problem gnębi
- ZROZPACZONA.

     Właśnie teraz jest czas najwyższy, aby złagodzić bóle menstruacyjne lub je wyeliminować. Bardzo wiele kobiet jest dotkniętych tą dolegliwością. Niektóre cierpią wręcz na tzw. zespół 10. dnia przed miesiączką. Objawia się w sposób dość typowy. Kobieta dotknięta takim zespołem bywa rozdrażniona, nadpobudliwa, kłótliwa bez powodu. Wszystko jej przeszkadza. Niekiedy odczuwa bóle miednicze różnego stopnia, bóle w okolicy kręgosłupa odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Objawy powyższe włącznie z bólami w okresie miesiączki najlepiej łagodzić poprzez stosowanie leków przeciwbólowych jak Ibuprofen w tabletkach lub czopkach. Pyramidonum w tabletkach lub czopkach lub Vegantalgin w drażetkach lub czopkach - działa on spazmolitycznie, usuwając ból, a ponadto uspokajająco i nasennie. Objawy nadpobudliwości, stany napięciowe można leczyć preparatami ziołowymi w postaci naparów lub herbat lub przy braku ewidentnej poprawy można stosować leki o działaniu uspokajającym, sedatywnym, które jednak musi przepisać lekarz, np. w najniższej dawce Afobam, Xanax, Bellergot. Wypadałoby u progu dorosłego życia udać się do lekarza ginekologa, który po zbadaniu przepisze najwłaściwszy lek, zaś leki sedatywne lekarz psychiatra lub lekarz pierwszego kontaktu.
     Bolesne miesiączki niekiedy są związane z budową narządu rodnego kobiety (np. w przypadku tyłozgięcia macicy itp.). Niezależnie od terapii farmakologicznej bóle można złagodzić poprzez leżenie w łóżku, aby zapobiec przeziębieniu organów kobiecych, szczególnie wrażliwych i podatnych w tym okresie na przechłodzenie.
     Nie radziłabym przyjmować jakichkolwiek leków przed pojawieniem się dolegliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska