Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer nad kanałem

MAŁGORZATA WĄSACZ
Członkowie Stowarzyszenia Kanału Bydgoskiego. Od lewej:  Roman Stadnicki, sekretarz zarządu, a na co dzień radca  prawny; dziennikarz Marek Badtke, szef zespołu informacji i  promocji, autor książki ?Powrót nad Kanał Bydgoski?;  Krzysztof Bartowski, wicekomandor zarządu oraz szef  Miejskiej Pracowni Dokumentacji Zabytków. Z prawej  biznesmen Andrzej Tomczyk, komandor zarządu.
Członkowie Stowarzyszenia Kanału Bydgoskiego. Od lewej: Roman Stadnicki, sekretarz zarządu, a na co dzień radca prawny; dziennikarz Marek Badtke, szef zespołu informacji i promocji, autor książki ?Powrót nad Kanał Bydgoski?; Krzysztof Bartowski, wicekomandor zarządu oraz szef Miejskiej Pracowni Dokumentacji Zabytków. Z prawej biznesmen Andrzej Tomczyk, komandor zarządu. Wojciech Wieszok
Czy Kanał Bydgoski znowu stanie się ulubionym miejscem spacerów bydgoszczan? Czy wrócą tutaj restauracyjki i kawiarenki? - Taki mamy zamiar - zapewnia Marek Badtke, szef zespołu informacji i promocji Stowarzyszenia Kanału Bydgoskiego.

     Budowa kanału z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka II rozpoczęła się w 1773 roku. Trwała osiemnaście miesięcy. - W połowie września 1774 roku kilkanaście łodzi towarowych wpłynęło do Bydgoszczy od strony Noteci i tak oficjalnie została zainaugurowana historia kanału - _wyjaśnia Marek Badtke . Nowo wybudowana droga wodna liczyła 26,77 km. Tworzyło ją osiem śluz w bydgoskiej części oraz jedna między Józefinkami a Nakłem.
     Obiad przy śluzie
     
W XIX wieku ukształtowała się tradycja bywania nad kanałem. W 1838 roku przy V śluzie otworzono pierwszą w tej okolicy pawilonową restaurację z salą taneczną i placem zabaw w ogrodzie. Wtedy też w tym rejonie powstał wielki park.
     Wyrastały nowe knajpki. W dwudziestoleciu międzywojennym restauracje i kawiarnie istniały przy każdej z najważniejszych śluz miejskich. Bydgoszczanie chętnie spacerowali nad kanałem, ale również przychodzili na koncerty orkiestr wojskowych i pokazy tresury psów. Jeszcze po wojnie przy śluzach odbywały się liczne festyny. A zimą kanał zamieniał się w wielkie lodowisko. - _Sezon trwał tutaj przez cały rok. Tu się wagarowało, tu się przychodziło na obiad. Powstała opinia, że najlepszą kapustę w Bydgoszczy podawano na wysokości V śluzy, a ziemniaki tłuczone ze skwarkami i zsiadłym mlekiem w restauracji Buchholza w okolicach Czarnej Drogi - _opowiada Badtke.
     Po wojnie kanał zaczął tracić swoje znaczenie. W 1971 roku w związku z budową węzła komunikacyjnego, zasypano dwa jego odcinki: od śluzy miejskiej do Grottgera i od Grottgera w kierunku ul. Wrocławskiej.
     Na liście zabytków
     
W 1995 roku Zbigniew Woźniak, Mieczysław Dutkowski, Grażyna Stryszowska i Marek Badtke zawiązali Towarzystwo Starego Kanału Bydgoskiego. Postanowili, że odrodzą w świadomości bydgoszczan dawne znaczenie kanału. W 2004 roku Towarzystwo przekształciło się w Stowarzyszenie Kanału Bydgoskiego. - _Chcemy ożywić tradycję spotkań nad kanałem. Staramy się, by jeszcze w tym roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - _dodaje Marek Badtke.
     Lista obejmuje największe skarby światowej kultury. W Polsce są to m.in. zamek w Malborku, starówki w Toruniu i Warszawie, Wawel czy kopalnia soli w Wieliczce. Gdyby znalazł się wśród nich kanał, informacja o nim trafiłaby z miejsca do najważniejszych folderów turystycznych, przewodników, nawet popularnych encyklopedii. To także przepustka do uzyskania pomocy na renowację i utrzymanie.
     
- Chcielibyśmy stworzyć tu tzw. park kulturowy, w którym z bliska można by oglądać odnowione urządzenia kanałowe i nabrzeża _- mówią członkowie stowarzyszenia.
     W połowie czerwca stowarzyszenie zorganizuje imprezę otwartą - jarmark z tanim sprzętem wodnym. - _Każdy kto będzie chciał poszaleć na kanale, na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie - _dodaje Badtke.
     **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska