"Matejko w spódnicy"

  "Matejko w spódnicy"

  Hanna Walenczykowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Jeden z 10 ocalałych rysunków Bronisławy Łukomskiej

  Jeden z 10 ocalałych rysunków Bronisławy Łukomskiej ©Tadeusz Pawłowski

  W Bydgoszczy jest aż 10 z kilkunastu prac Bronisławy Łukomskiej, które ocalały z Powstania Warszawskiego.
  Jeden z 10 ocalałych rysunków Bronisławy Łukomskiej

  Jeden z 10 ocalałych rysunków Bronisławy Łukomskiej ©Tadeusz Pawłowski

       - Powiało Orzeszkową. Rysunki powstały przecież w tamtej epoce - mówił Wiesław Dreas, prezentując unikalne szkice Bronisławy Łukom, malarki, która urodziła się w 1865 roku, a zmarła podczas bombardowania Warszawy w 1939 r. - Prace są znakomite. Szkoda, że nie wiemy, gdzie autorka pobierała nauki. To "Matejko w spódnicy". Chociaż wolała ciszę od bitewnego hałasu.
       "Dziennik Urzędowy" 1827 rok
       W Polsce bardzo często odnotowywano przypadki chowania żywych ludzi.
  Dlatego władze Bydgoszczy upowszechniły zarządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych, które miało owym tragediom zapobiec. "Opinia" liczy kilka stron i świadczy, że urzędnicy z pedantyczną dokładnością wyjaśniali zapisy prawa.
       Oto fragment obwieszczenia z 1827 roku: "w celu zapobiegania chowaniu żywcem, przywracania do życia wydaiących się bydź umarłemi, niepowinien być umarły, chociaż się na nim oznaki śmierci daią spostrzegać, zaraz z sukni rozebrany do zimnego pokoiu wyniesiony, ale rago pod czas lata, wiosny i iesieni (...) trzy do czterech dni w umiarkowanie ciepłem powietrzu ubranego w suknię trzymać". Sposoby przywracania do życia: "przynaymniey spuszczanie kropli zimney wody w dołek serca (...) spuszczanie kropli wrzącej wody podobnież w to mieysce, trzymanie palącey świecy przed oczami, spalenie pióra pod nosem i głośne mówienie do usz zmarłego (...) Jeśliby się przy wszystkich tych probach żadne oznaki życia nieokazały wówczas trzeba ciało, obmywszy i ubrawszy ie, w otwartą tronę (...) położeć (...). Przepis ten naypotrzebnieyszym iest do zachowania przy ludziach, którzy nagle iak się zadaie umarli, ile że ci przedtem zupełnie byli zdrowi (...)".
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo