Między nami

  Wanda Ponikiewska, dr nauk medycznych, specjalista seksuolog i psychiatra

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

       Zwracam się do waszej rubryki o udzielenie mi porady. Problem mój polega na tym, że na żołędzi penisa pojawiły się małe czerwone krostki, które w krótkim czasie zamieniły się w duże czerwone plamy. Zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdził, że jest to grzybica (plamy nasilają się po podaniu antybiotyku) i zapisał mi maść Clotrimazolum krem 1%. Ten krem skutkuje, ale nie do końca.
  Jest pozorne wyleczenie, jednak zostają małe czerwone krostki, które po dwóch trzech dniach niesmarowania zamieniają się w ciągu kilku godzin w duże czerwone plamy obejmujące 1/2 żołędzi. Nie odczuwam żadnych dolegliwości typu swędzenie, ból lub pieczenie. Podczas wzwodu powłoka w miejscu plam jest jakby szklista. Maści używam już ponad rok i jest mało skuteczna. Jestem żonaty, żona używa tej samej maści.
       Proszę o radę, może są jakieś inne środki, najlepiej dostępne bez recepty, ale skuteczne - STAŁY CZYTELNIK.
       Grzybice, aczkolwiek bardzo rozpowszechnione, bywają uporczywe, nawracające i niekiedy trudne leczniczo. Jeżeli Clotrimazolum w postaci maści okazało się mało skuteczne w całkowitym wyleczeniu zmienionych chorobowo tkanek, proszę zastosować zasypkę z Nystatyny. Działa przeciwgrzybiczo, do stosowania zewnętrznego. Zasypka o składzie 100 000 j.m./1g (20 g). Stosuje się 3 razy dziennie na wyprzenia grzybicze nawracające oraz zapobiegawczo przy nawracających wyprzeniach drożdżakowatych.
       Jeżeli i ta kuracja okaże się mało skuteczna, należy Nystatynę przyjmować w tabletkach powlekanych 500 000 j.m. (16 sztuk) 3 razy dziennie profilaktycznie, zaś leczniczo przez 4 dni 4 razy dziennie w tabletkach po 1000 000 j.m. Lek jest produkcji krajowej, niedrogi.
       Niestety, nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Jest to domena lekarza dermatologa, ale może lekarz pierwszego kontaktu przepisze wspomniane leki. W leczeniu grzybiczych zmian uczestniczyć powinny wszystkie osoby, które bezpośrednio stykają się z daną osobą, zwłaszcza chodzi o żonę i dzieci. Oczywiście dzieci przyjmują dawkę leku odpowiednio mniejszą. Przy stosowaniu Nystatyny może wystąpić uczulenie.
       Grzybice pochwy i sromu leczy lekarz ginekolog. Stosuje się tabletki dopochwowe po 100 000 j.m., zazwyczaj przez 14 dni (tabletki wprowadza się głęboko dopochwowo 1-2 razy dziennie).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo