Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nova Polonia"

Hanna Walenczykowska
Wojciech Wieszok
Mapa Polski z początku XVII wieku, oprawiona przez krakowskiego introligatora zachwyca perfekcjonizmem - miedzioryt znajduje się w Bydgoskim Antykwariacie Naukowym.

     Jedną z trzech map wykonanych w pierwszej połowie XVII wieku posiada bydgoski antykwariat. Została wykonana techniką miedziorytu, ręcznie kolorowanego. Joducus Hondius II na jej obrzeżach umieścił widoki miast, wizerunki Polaków (np. szlachcica i żołnierza).
     -_Mapę oprawił Zbigniew Brhel, introligator z Krakowa, który reprezentuje "starą szkołę oprawy obrazów" i jest prawdziwym artystą rzemiosła. To perfekcjonista. Pan Zbigniew wymyślił inną prezentację mapy, z tylnej, niewidocznej części "zdjął" znajdujący się tam wizerunek króla Zygmunta III Wazy. Dzięki temu można podziwiać i mapę, i "medalion" _- wyjaśniał Wiesław Dreas, właściciel antykwariatu.
     "Nova Polonia" jest jedną z 3 map (chyba najbardziej efektowną!) wykonanych w tym czasie. Oprócz niej istnieją jeszcze równie rzadkie odbitki dzieła: Johna Speeda (1626 r.) oraz Claesa Janszoona Visschera (1630 r.).
     Równie bezcenne
     
Warto dodać, że jedną z najstarszych map Polski, które znajdowały się w posiadaniu antykwariatu, było dzieło "Vom Kwykonane w Norymberdze w 1493 r. Kolorowane, na którym znajdował się imaginacyjny wizerunek Polski, kraju bogatego, z miastami, zamkami i kościołami.
     Druga, nieco młodsza mapa (Śląska) wykonana została w Antwerpii w 1598 roku. Jej autorem był M. Helwig. Stworzył on pierwszy wizerunek Śląska korzystając z wyników pomiarów terenu. Badania przeprowadzał przez kilka lat - mapę wykonał techniką drzeworytu, którego odbitki wielokrotnie były wykorzystywane przez Abrahama Orteliusa, twórcy atlasów. Egzemplarz, który znalazł się w Bydgoszczy pochodził z francuskiego wydania. Oba unikalne dzieła zostały wystawione na sprzedaż podczas ostatniej aukcji antykwarycznej.
     "Dziennik Urzędowy" z 1827 r.
     
List gończy, datowany: Strzelno, dnia 5 sierpnia 1827 r.
     "Katarzyna z Strzepiatowskich zamężna za Mateuszem Orłowskim z wsi Zakrzewska pod Bydgoszczą (...) o popełnioną kradzież do więzienia tuteyszego sprowadzoną została (...) i zbiegła. Wzywamy, aby władze na poniżey opisaną zbrodniarkę baczne oko dały (...) i do Królewskiego Inkwizytoriatu w Korodoprowadzić kazały. Rysopis: Katarzyna z Strzepiarodem z Myślęcinka, 35 lat licząca, religii katolickiey, 5 stóp wysoka, włosów czarnych, czoła odkrytego, brwi blond, gęby szerokiey, twarzy wąskiey, kolor twarzy zdrowy, była brzemienną.
     Ubiór: czerwona pstra, cycowa suknia, czerwona chusta w kwiatki, fartuch czerwony w paski, czepek biały, spódnik płócienny modry, pończochy białe i trzewiki nowe."
     

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska