"Nova Polonia"

  Hanna Walenczykowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  "Nova Polonia"

  ©Wojciech Wieszok

  Mapa Polski z początku XVII wieku, oprawiona przez krakowskiego introligatora zachwyca perfekcjonizmem - miedzioryt znajduje się w Bydgoskim Antykwariacie Naukowym.
  "Nova Polonia"

  ©Wojciech Wieszok

       Jedną z trzech map wykonanych w pierwszej połowie XVII wieku posiada bydgoski antykwariat. Została wykonana techniką miedziorytu, ręcznie kolorowanego. Joducus Hondius II na jej obrzeżach umieścił widoki miast, wizerunki Polaków (np. szlachcica i żołnierza).
       - Mapę oprawił Zbigniew Brhel, introligator z Krakowa, który reprezentuje "starą szkołę oprawy obrazów" i jest prawdziwym artystą rzemiosła.
  To perfekcjonista. Pan Zbigniew wymyślił inną prezentację mapy, z tylnej, niewidocznej części "zdjął" znajdujący się tam wizerunek króla Zygmunta III Wazy. Dzięki temu można podziwiać i mapę, i "medalion"
  - wyjaśniał Wiesław Dreas, właściciel antykwariatu.
       "Nova Polonia" jest jedną z 3 map (chyba najbardziej efektowną!) wykonanych w tym czasie. Oprócz niej istnieją jeszcze równie rzadkie odbitki dzieła: Johna Speeda (1626 r.) oraz Claesa Janszoona Visschera (1630 r.).
       Równie bezcenne
       
  Warto dodać, że jedną z najstarszych map Polski, które znajdowały się w posiadaniu antykwariatu, było dzieło "Vom Kwykonane w Norymberdze w 1493 r. Kolorowane, na którym znajdował się imaginacyjny wizerunek Polski, kraju bogatego, z miastami, zamkami i kościołami.
       Druga, nieco młodsza mapa (Śląska) wykonana została w Antwerpii w 1598 roku. Jej autorem był M. Helwig. Stworzył on pierwszy wizerunek Śląska korzystając z wyników pomiarów terenu. Badania przeprowadzał przez kilka lat - mapę wykonał techniką drzeworytu, którego odbitki wielokrotnie były wykorzystywane przez Abrahama Orteliusa, twórcy atlasów. Egzemplarz, który znalazł się w Bydgoszczy pochodził z francuskiego wydania. Oba unikalne dzieła zostały wystawione na sprzedaż podczas ostatniej aukcji antykwarycznej.
       "Dziennik Urzędowy" z 1827 r.
       
  List gończy, datowany: Strzelno, dnia 5 sierpnia 1827 r.
       "Katarzyna z Strzepiatowskich zamężna za Mateuszem Orłowskim z wsi Zakrzewska pod Bydgoszczą (...) o popełnioną kradzież do więzienia tuteyszego sprowadzoną została (...) i zbiegła. Wzywamy, aby władze na poniżey opisaną zbrodniarkę baczne oko dały (...) i do Królewskiego Inkwizytoriatu w Korodoprowadzić kazały. Rysopis: Katarzyna z Strzepiarodem z Myślęcinka, 35 lat licząca, religii katolickiey, 5 stóp wysoka, włosów czarnych, czoła odkrytego, brwi blond, gęby szerokiey, twarzy wąskiey, kolor twarzy zdrowy, była brzemienną.
       Ubiór: czerwona pstra, cycowa suknia, czerwona chusta w kwiatki, fartuch czerwony w paski, czepek biały, spódnik płócienny modry, pończochy białe i trzewiki nowe."
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo