Grzeczniejsi

  Adrianna Ośmiałowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  W 2004 roku rypińska policja odnotowała blisko połowę mniej przestępstw z udziałem dzieci i młodzieży niż rok wcześniej.
       Spadek dotyczy wszystkich kategorii przestępstw: kryminalnych (z 63 w 2003 do 39 w 2004), gospodarczych (z 3 do 0), przeciwko mieniu (z 47 do 25), przeciwko życiu i zdrowiu (z 4 do 3), kradzieży (z 35 do 19). Policjanci zatrzymali 71 sprawców, których zdecydowana ilość związana była z przestępstwami kryminalnymi.
       Nieletni popełniają niecałe cztery procent przestępstw na terenie powiatu. Z ich udziałem dzieje się jednak
       połowa przypadków kradzieży
       
  z włamaniem i blisko co czwarta kradzież cudzej rzeczy.
       - Przestępczość nieletnich przez ostatnie lata utrzymuje się na stałym poziomie - mówi podinsp. Jakub Gmiński, szef rypińskiej prewencji. - Pojedyncze osoby nie są tak groźne, jak grupy. Ktoś im przewodzi, a reszta bierze udział w rozróbach, potem ponosząc konsekwencje takich zrywów. Młodzi ludzie zaczynają eksperymentować, z piwem, narkotykami, czasem też nie mają rozeznania, co im wolno, a co nie. Ci, którzy wywodzą się z trudnych środowisk, z rodzin o niskim statusie materialnym, gdzie nadużywa się alkoholu, są wyrobieni społecznie. Znaczy to, że bardzo szybko stają się samodzielni. Potrafią handlować, nie zawsze jednak rozwijają się intelektualnie, nie mają wzorców i popycha ich to do czynów przestępczych.
       Rypińscy funkcjonariusze czuwają nad młodocianymi, a przeprowadzane przez nich akcje mają ich uchronić przed demoralizacją. I tak w Dzień Wagarowicza, czyli 21 marca, kiedy to uczniowie masowo i zgodnie z niepisaną tradycją uciekają z lekcji, policjanci mogli ich legitymować oraz odsyłać do szkoły. Nie ujawniono jednak żadnego przypadku.
       W grudniu sprawdzono tuzin lokali w Rypinie pod kątem sprzedaży alkoholu tym, którzy nie ukończyli 18 lat. Znaleziono
       trzech podchmielonych nastolatków,
       
  a dwóm barmanom udowodniono łamanie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W styczniu pod obserwację trafiła dyskoteka "Ibiza" w Nadrożu (gm. Rogowo). Efekt: pięciu małoletnich po spożyciu napojów wyskokowych, wszczęte postępowania przygotowawcze wobec czterech barmanek. Podczas codziennych służb policjanci mieli do czynienia z kolejnymi, blisko trzydziestoma, przypadkami pijanych nieletnich. Sprzedający im alkohol w 28 przypadkach zostali ukarani mandatami na łączną kwotę ponad 2,6 tys. zł, sześć wniosków trafiło do miejscowego Sądu Grodzkiego.
       Patrole przyszkolne, złożone z policjanta i strażnika miejskiego, spotkać można od września do czerwca. Nie tylko dbają one o bezpieczeństwo dzieci idących na lekcje, ale też wyłapują wagarowiczów, kontrolują bary, puby, kawiarenki internetowe, współpracują z nauczycielami, pedagogami i dyrekcją placówek oświatowych, realizując programy profilaktyczne.
       

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo