Burza w Watykanie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Watykanie wybuchła burza w związku z dyskusją na temat możliwości rezygnacji Jana Pawła II - twierdzi środowa "La Repubblica". Watykanista gazety Marco Politi napisał, że wśród najwyższych watykańskich hierarchów trwa ostra polemika na ten temat.
       - Obecnie choroba Karola Wojtyły nie jest już wewnętrzną sprawą Kościoła - podkreślił Politi. Wyraził opinię, że sprawa ewentualnej dymisji wstrząsnęła nie tylko światem kościelnym, ale opinią publiczną na całym globie. Według watykanisty rzymskiej gazety, hierarchowie Stolicy Apostolskiej zajmują w tej sprawie sprzeczne stanowiska.
       Gwałtowną dyskusję zapoczątkował sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano oświadczając w poniedziałek, że "sprawę dymisji należy pozostawić sumieniu papieża".
  Ostrą polemikę usiłował przeciąć, dodaje gazeta, kardynał Giovanni Battista Re wyrażając pogląd, że "mówienie o dymisji jest w złym guście, a jeszcze gorsze jest to, że pretekstem do tego była grypa".
       Według Politiego ta wymiana zdań świadczy o głębokim podziale na szczytach władzy w Watykanie, do jakiego doszło w obecnej fazie tego pontyfikatu. Jak dodał "są zwolennicy zachowania status quo i teorii, że Jan Paweł II powinien pełnić posługę do końca swych dni, ale są też pragmatycy, którzy nie zamykają oczu na rzeczywistość".
       - Zdaniem niektórych, kardynałowi Sodano wymknęło się o jedno słowo za dużo. Trudno jednak w to uwierzyć, zważywszy na to, jak wytrawnym jest dyplomatą - podkreślił Marco Politi.
       Przypomniał jednocześnie, że jak powszechnie wiadomo, papież nie zamierza ustąpić i nikt nie może go do tego zmusić.
       - Mniej znany jest natomiast fakt, że to on sam kilka lat temu przedłożył tajnej komisji sprawę papieskiej dymisji. To człowiek zdolny do zaskakiwania - napisał Politi.
       Dobra forma
       
  Przewodniczący episkopatu Włoch kardynał Camillo Ruini powiedział w środę po wizycie u Jana Pawła II, że jest on w dobrej formie.
       - Widziałem Ojca Świętego i go pozdrowiłem, znalazłem go w naprawdę dobrej formie - podkreślił kardynał Ruini. Dodał, że rozmawiał z papieżem o diecezji rzymskiej. Zwracając się, jak zaznaczył, do opinii publicznej, wikariusz papieski dla diecezji Rzymu oświadczył: - Chciałbym prosić wszystkich o spokój i ufność.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo