Własne bity i rymy

  Magdalena Bobkowska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Wystarczy mieć komputer, program do robienia muzyki, mikrofon, trochę talentu, zapału i już można stworzyć hiphopowy skład, a w przyszłości, kto wie, może nawet rozpocząć karierę rapera?
       Dziś hiphop jest bardzo popularny. Może też dlatego, że jego tworzenie nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Chcecie zorganizować własny skład? Posłuchajcie rad kogoś, komu się to udało.
       Zacznijmy od sprzętu. - Nastały takie fajne czasy, że do robienia muzyki, nawet w profesjonalnym studiu, używane są komputery - mówi "Beton" z Brześcia Kujawskiego, współtwórca składu LFB.
  - Mając peceta w domu można zrobić naprawdę wiele. Wystarczy wyobraźnia i dobry słuch. Jeżeli chodzi o oprogramowanie, jest sporo możliwości. - Ja używam softa Magixa - Music Maker 6Deluxe. W tym programiku nagrywam wokale i miksuję wszystko w całość. To takie półprofesjonalne "studyjko". Jak mówi Beton, oprogramowanie to ma sporo możliwości, a przy tym nie jest skomplikowane. - Podkłady można kleić np. na E JayHip Hop 4 czy Fruit Loop ie lub na innych tego typu programach. Można również samemu robić sample. - Zdarzy mi się podłączyć np. gitarę czy klawisze pod kompa, a jeśli do tego dodać dobry automat perkusyjny - hulaj dusza piekła nie ma! Dlatego najlepiej jest posiadać w "piecu" kartę dźwiękową osobno, a nie zintegrowaną. Na początek wystarczy do tego tani komputerowy mikrofon.
       Bardzo ważną stroną hip-hopowego grania są teksty. Odpowiednie rymy i dobór tematu to nie taka prosta sprawa. - Najlepiej pisać do konkretnego bitu. Chociaż, ponoć dobry raper zarymuje do wszystkiego;) O czym pisać? O tym co się czuje. To już sprawa indywidualna - mówi Beton.
       Jeśli już się coś uda nagrać, fajnie by było, gdyby ktoś to usłyszał, aby nasze dzieło ujrzało światło dzienne. - Takie "posłuchajcie ja też coś robię!" można uczynić na kilka sposobów - radzi Wasz kolega z Brześcia. - Najprostszym z nich jest robienie kopii swojej twórczości znajomym. Stworzy się łańcuszek. Znajomi znajomym, tamci jeszcze komuś innemu. I tak osiągniecie cel. Jeśli w Waszym mieście znajduje się np. ośrodek kultury czy świetlica, powinniście pójść do dyrektora placówki i zorganizować jakiś koncercik. - Mnie udało się wkręcić na XIII finał WOŚP. Przed koncertem było sporo nerwów, ale brzeska gawiedź się bawiła.
       Na koniec jeszcze jedna rada. - Po pierwsze NIE BAĆ SIĘ! I pamiętajcie: to co robicie ma się WAM podobać. A jeżeli podoba się jeszcze komuś innemu - REWELACJA!
       
  Ci którzy chcą się dowiedzieć, co robi nasz rozmówca, mogą wejść na stronę mp3.wp.pl i wklepać LFB.
       Chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami, opowiedzieć o pasji, piszcie do nas!
       Słowniczek
       
  soft - oprogramowanie
       sample - próbki (np: fragment bitu perkusyjnego)
       piec - pecet, komputer

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo