Miasto w miniaturze

  (mat)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dobrze, że makietę udało się odnowić przed feriami.

  Dobrze, że makietę udało się odnowić przed feriami. ©Piotr Bilski

  Makieta średniowiecznego Grudziądza ponownie została udostępniona zwiedzającym grudziądzkie Muzeum.
  Dobrze, że makietę udało się odnowić przed feriami.

  Dobrze, że makietę udało się odnowić przed feriami. ©Piotr Bilski

       - Ta jedna z atrakcji naszego Muzeum wymagała po latach eksponowania pewnej renowacji - mówi Marian Wesołowski z Działu Naukowego Muzeum. - Makieta została gruntownie oczyszczona, a ubytki w modelach zabudowy starannie uzupełnione. Można więc zobaczyć układ przestrzenny Grudziądza w okresie od XIII do XVIII wieku.
       Eksponowana w Muzeum makieta, jako część stałej wystawy prezentującej Grudziądz na przestrzeni wieków, stanowi ogromną pomoc w prowadzeniu lekcji historii, a także pomaga turystom w wychwyceniu w istniejącej zabudowie miasta elementów historycznych.
       Twórcy makiety pokazują budowle, które przed wiekami istniały w Grudziądzu od okresu najwcześniejszego. Daje to możliwość prześledzenia zmian, jakie zaszły w Grudziądzu na przestrzeni wieków.
       Widoczny jest więc model nie istniejącego dziś Zamku Krzyżackiego, powstałego pod koniec XIII wieku oraz cały ciąg spichrzy, stanowiących znak rozpoznawczy Grudziądza. Na makiecie można obejrzeć też Kościół Farny pochodzący z przełomu XIII-XIV wieku, a pośrodku dzisiejszego Rynku Głównego - tak jak dawniej - stoi model nie istniejącego dziś budynku ówczesnego ratusza.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo