Doświadczenie w cenie

  Doświadczenie w cenie

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dziś, by znaleźć pracę, nie wystarczy już dyplom ukończenia studiów, nawet na najlepszej uczelni w kraju. Pracodawcy cenią sobie młodych kandydatów, ale z pewnym doświadczeniem zawodowym. Najlepiej zdobywać je za granicą.
       O wyjazd na praktykę można się najwcześniej starać po drugim roku studiów. Trzeba się wykazać dobrymi wynikami w nauce oraz doskonale znać język obcy kraju, w którym zamierza się "praktykować".
       Żacy żakom
       
  W zorganizowaniu wyjazdu pomagają biura karier oraz działy współpracy z zagranicą na uczelniach niepublicznych. Warto również popytać w organizacjach studenckich.
       Tak więc studenci medycyny mogą wyjechać dzięki Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Z kolei Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland pomoże, tym którzy jeszcze studiują prawo oraz młodym prawnikom, natomiast do Polskiego Komitetu IAESTE mogą się zwrócić studenci uczelni technicznych. Jednak najwięcej ofert dla uczących się na kierunkach ekonomicznych, informatycznych i społecznych ma AISEC, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów.
       Wyjedź z Leonardo
       
  Coraz większą popularnością - także wśród żaków prywatnych uczelni - cieszy się unijny program edukacyjny Leonardo da Vinci. Polska uczestniczy w nim od marca 1998 roku. Umożliwia on studentom i absolwentom odbycie praktyki w europejskich przedsiębiorstwach. Kandydaci muszą mieć jednak dobre wyniki w nauce oraz bardzo dobrze znać język obcy, z którego czeka ich egzamin. Praktyki trwają co najmniej trzy miesiące. Żak otrzymuje stypendium z kasy Unii Europejskiej. Więcej informacji o programie znajdziecie na stronie: http://www.bkkk-cofund.org.pl
       Na własną rękę
       
  Można również samodzielnie poszukać sobie praktyki czy stażu za granicą. Najczęściej tak robią studenci nauk społecznych lub europeistyki, którym marzy się kariera w dyplomacji. Wysyłają dokumenty do placówki, w której chcieliby "praktykować", a ambasador lub konsul decyduje o ich przyjęciu. By zdobywać doświadczenie w unijnych instytucjach, również należy samodzielnie wysłać aplikację do wybranego biura stażowego. Jeśli kandydat spełnia wymagania, zostaje wpisany do specjalnej bazy danych. Korzystają z niej później europejscy urzędnicy, którzy wybierają sobie praktykantów.
       
       
       Oni pomogą
       
  - IFMSA - www.ifmsa.pl
       - IAESTE - www.iaeste.pl lub iaeste.org
       - ELSA - www.elsa.org.pl
       - AISEC - www.aisec.pl

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo