Renciści bez rent

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rolnicy, którzy od października ubiegłego roku przekazywali swe gospodarstwa w zamian za tzw. renty strukturalne, czują się oszukani. Przed dwoma miesiącami pozbyli się źródeł swoich dochodów, a rent nie otrzymują. Ministerstwo Rolnictwa obiecuje, że na przełomie stycznia i lutego uprawnieni rolnicy otrzymają renty strukturalne.
       - Zostałem z chorą żoną na przysłowiowym lodzie - mówi rolnik z gminy Gruta, prosząc o anonimowość. - Uwierzyliśmy propagandowym informacjom o korzyściach przejścia na rentę strukturalną. Niestety, nasze oszczędności się już kończą, a o obiecanych rentach można sobie chyba pomarzyć, bo nawet decyzji o ich przyznaniu nam nie przysłali. Zostałem po prostu bez grosza, Przyglądając się tej akcji "rentowej" z dwumiesięcznej perspektywy, dochodzę do że jej retoryka niewiele odbiegała od haseł z początku lat pięćdziesiątych, którymi namawiano rolników aby wstępowali do Spółdzielni Produkcyjnych.
       
  Wczoraj przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa zapewniała dziennikarzy, że renty strukturalne bieżące i z zaległych miesięcy wypłacane będą rolnikom na przełomie stycznia i lutego.
       Niepewne, zdaniem rozczarowanych rolników, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zdali swoje gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną, są także sprawy związane z ich ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.
       O wyjaśnienie tych kwestii zwróciłem się wczoraj do Andrzeja Owczarza , kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grudziądzu.
       - Rolnicy, którzy zdali gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną - powiedział - mogą być spokojni o swoje ubezpieczenia. W trakcie trwania postępowania, gdy nie otrzymali jeszcze decyzji rentowej z KRUS, mogą na dotychczasowych warunkach korzystać z pomocy medycznej objętej ubezpieczeniem zdrowotnym. Dotyczy to także członków ich rodzin. Nasze biuro na prośbę każdego rolnika, który oczekuje na sfinalizowanie postępowania związanego z przyznaniem renty strukturalnej może wystawić odpowiednie zaświadczenie o jego uprawnieniach do korzystania z pełnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zaświadczenia takie przedłożyć można służbom medycznym.
       
  Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mieści się w Grudziądzu przy ul. Piłsudskiego 51-53, tel. 46-10-214. Tam też można zasięgnąć bliższych informacji nie tylko o rolniczych rentach strukturalnych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo