Zobaczyliśmy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na pierwszych zdjęciach z Tytana udostępnionych przez Europejską Agencję Kosmiczną (EAK) widać bryły lodu, linie brzegowe, wyspy oraz struktury geologiczne podobne do kanałów. Naukowcom widoki te przypominają powierzchnię Ziemi i Marsa.
       Zdjęcia wykonał próbnik Huygens, który w piątek pomyślnie wylądował na tym największym księżycu Saturna.
       Na fotografiach widoczne są ciemne, wijące się linie, przypominające kanały, które mogą oznaczać, że na Tytanie znajdują się ciecze.
       Widać także otwartą przestrzeń usłaną skalistymi obiektami, rozświetloną powierzchnię i przyciemnione pasma oraz obszar układający się w kształt rękawiczki o jednym palcu.
       Zdjęcia zostały wykonane na wysokości 16 km, kiedy próbnik Huygens opadał na powierzchnię księżyca.
       Jak powiedział Alphonso Diaz z NASA, tego typu dane są wyzwaniem dla naszych wyobrażeń o obcych planetach jako statycznych rejonach. Okazuje się, że są to dynamiczne i złożone miejsca.
       Zdaniem Jeana-Jacquesa Dordaina, szefa EAK, odniesiony został "naukowy sukces".
       Misja Huygensa, który parę tygodni temu odłączył się od sondy Cassini, jest wspólnym projektem amerykańskiej NASA oraz agencji europejskiej i włoskiej. Jego realizacja kosztuje 3 miliardy dolarów.
       ZDANIEM EKSPERTA
       
  Prof. Andrzej Kus (UMK w Toruniu): - Spodziewam się, że przez 90 minut swojej pracy próbnik wykonał bardzo dużo zdjęć i że będziemy, choć nie od razu, zaskakiwani kolejnymi wynikami. Zaskoczeniem było pierwsze zdjęcie, wykonane z wysokości kilkunastu kilometrów, pokazujące kaniony i góry pokryte jakąś jaśniejszą materią, być może śniegiem metanu. Wyglądało to niemalże jak ziemskie góry, doliny, przełęcze i rzeki. Dokładniejsze zdjęcia powinny pokazać te same obszary z mniejszej odległości. To, co dziś obserwujemy, jest zapisem historii Tytana. Oglądana przez nas rzeźba terenu mogła się ukształtować setki milionów lat temu. Niewykluczone, że obrazy przesłane przez próbnik są tylko śladami po niegdyś płynących rzekach i oceanach zimnej materii.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo