Wcześniej do 2011?

  (jz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  OPZZ chce dać szanse przejścia na wcześniejszą emeryturę sporej grupie pracowników. Projekt zmian związki zawodowe złożyły w Sejmie.
       Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownicy urodzeni po 1948 roku, mają możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury, o ile do końca 2006 roku spełnią wymagane warunki: ogólnego stażu pracy oraz tego w warunkach szczególnych (lub w szczególnym charakterze).
       Potem mają obowiązywać emerytury pomostowe, które nie obejmą wszystkich dziś uprawnionych do wcześniejszego zakończenia pracy.
       OPZZ zaproponowało, by na wcześniejsze emerytury mogli odchodzić także pracownicy, którzy w 1999 rok weszli ze stażem w szczególnych warunkach (lub szczególnym charakterze) wymaganym do wcześniejszej emerytury, a wymagany ogólny minimalny staż (okres składkowy i nieskładkowy) osiągną do końca 2011 roku. Czyli przedłuża uprawnienia o pięć lat.
       Projekt, za pośrednictwem posłów związkowych, został złożony w Sejmie pod koniec grudnia.
       Prezydium OPZZ ustaliło, że jeśli w trwającej kadencji zmiany nie zostaną uchwalone, to w następnej zacznie zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą.
       Związek negatywnie zaopiniował projekt emerytur pomostowych, przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej. Opowiada się za "opcją zerową", czyli przyznania prawa do wcześniejszych emerytur wszystkim, którzy pracę w szczególnych warunkach zaczęli przed reformą ubezpieczeń.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo