Obiady uczniów

  (marz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nowy rok szkoły w całej Polsce rozpoczęły bez uregulowań prawnych w sprawie dopłat przez gminy do tanich obiadów dla uczniów. W Grudziądzu codziennie wydawanych jest 3.000 takich obiadów. Miasto nie zostawi rodziców z tym problemem.
       Zabrakło ustawy, ale Urząd Miejski w Grudziądzu na własną rękę dopłaci do obiadów dla najbiedniejszych uczniów.
       Wczoraj Ewa Czarnecka , kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego powiedziała "Pomorskiej", że codziennie w grudziądzkich szkołach wydawanych jest 3.000 obiadów dofinansowywanych przez gminę lub poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
       - Nie po raz pierwszy czekamy na uregulowania prawne, pozwalające gminie dopłacać do uczniowskich obiadów. Tym razem obawiamy się, że opóźnienie ustawy wiązać się będzie z kolejnymi oszczędnościami ministerstwa w subwencjach oświatowych. Nie zostawiliśmy rodziców samych z tym problemem - uspokaja Ewa Czarnecka - bo właściwie, gdyby trzymać się prawa, musieliby oni pokrywać całe koszty obiadów dla uczniów, które wahają się, w zależności od szkoły, od 4 do 5 zł. Teraz płacą 1 zł 80 gr czyli za wsad do kotła. Resztę dopłaca gmina. Dodam, że z tych 3.000 obiadów aż dwie trzecie, bo około 1.900 to są obiady całkowicie bezpłatne, a ich koszty pokrywa samorząd miasta bezpośrednio lub poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do około 1.100 tylko za wsad do kotła dopłacają rodzice.
       Grudziądzki samorząd co roku dofinansowuje uczniowskie obiady kwotą około 3 mln zł. Tak będzie i w tym roku (kwota ta nie obejmuje obiadów w przedszkolach i internatach). Są to koszty głównie za 10 miesięcy roku szkolnego, ale w czasie wakacji i ferii utrzymywany jest personel, co również generuje nie małe koszty.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo