Badania okresowe

    Ewa Brzozowska-Kowalka

    Gazeta Pomorska

    Aktualizacja:

    Gazeta Pomorska

         Jestem rencistą. Od czterech lat dorabiam sobie do skromnej renty. Pracodawca domaga się ode mnie wykonania okresowych badań lekarskich. Kto poniesie koszty badania: ja czy pracodawca? Zaznaczam, że pracuję na podstawie umowy zlecenia - GRZEGORZ z Bydgoszczy.
         Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, co powoduje, iż nie stosuje się do niej uregulowań kodeksu pracy.
    Gdyby był pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to pracodawca ponosiłby koszty związane z profilaktyczną ochroną zdrowia pracowników. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
         Pracownicy w trakcie pracy podlegają okresowym badaniom lekarskim, które w miarę możliwości przeprowadza się w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy z tego powodu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Badania okresowe przeprowadzane są na koszt pracodawcy.
         Z uwagi na fakt, że wykonuje pan pracę na podstawie umowy zlecenia, powyższe reguły nie mają zastosowania. Wobec powyższego zwrot kosztów będzie uzależniony od dobrej woli zleceniodawcy.
         Podstawa prawna: art. 229 kodeksu pracy.

    Komentarze

    Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Pomorska.pl poleca

    Wideo