Badania okresowe

  Ewa Brzozowska-Kowalka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

       Jestem rencistą. Od czterech lat dorabiam sobie do skromnej renty. Pracodawca domaga się ode mnie wykonania okresowych badań lekarskich. Kto poniesie koszty badania: ja czy pracodawca? Zaznaczam, że pracuję na podstawie umowy zlecenia - GRZEGORZ z Bydgoszczy.
       Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, co powoduje, iż nie stosuje się do niej uregulowań kodeksu pracy.
  Gdyby był pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to pracodawca ponosiłby koszty związane z profilaktyczną ochroną zdrowia pracowników. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
       Pracownicy w trakcie pracy podlegają okresowym badaniom lekarskim, które w miarę możliwości przeprowadza się w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy z tego powodu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Badania okresowe przeprowadzane są na koszt pracodawcy.
       Z uwagi na fakt, że wykonuje pan pracę na podstawie umowy zlecenia, powyższe reguły nie mają zastosowania. Wobec powyższego zwrot kosztów będzie uzależniony od dobrej woli zleceniodawcy.
       Podstawa prawna: art. 229 kodeksu pracy.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo