Błędy koalicji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tymczasowy prezydent Iraku Ghazi Jawer obarczył siły koalicji odpowiedzialnością za nierozważne zdemontowanie irackich sił zbrojnych i tym samym doprowadzenie do powstania próżni w dziedzinie bezpieczeństwa, a w konsekwencji - fali przemocy.
       W wywiadzie, udzielonym brytyjskiej stacji BBC i wydawanemu w Londynie arabskiemu dziennikowi "Aszark al-Awsat", Jawer ostrzegł, iż utrzymujący się brak stabilizacji w Iraku, a także poczucie poniżenia i rozgoryczenia w społeczeństwie może doprowadzić do zrodzenia się w kraju "irackiego Hitlera".
       Jawer wskazał, iż zamiast likwidować armię iracką po wejściu wojsk interwencyjnych do Iraku, siły koalicji mogły przeprowadzić szczegółową lustrację wojskowych z czasów Saddama, zachowując siły zbrojne pod dowództwem tych wojskowych, którzy nie współpracowali z aparatem Saddama Husajna.
  Jednym pociągnięciem pióra zmuszono do odejścia ze służby ludzi, mających czyste konto, tym samym powodując powstanie problemów, z jakimi Irak musi się dziś borykać - powiedział Jawer. Dziś pełna stabilizacja sytuacji nastąpi dopiero wówczas, gdy powstaną "w stu procentach skuteczne" rodzime siły zbrojne.
       Tymczasowy prezydent Iraku zaznaczył jednak, że mimo kłopotów związanych z bezpieczeństwem, planowane na 30 stycznia wybory w kraju winny się odbyć w terminie.
       Jawer - sunnita, wybrany na symboliczny w zasadzie urząd prezydenta Iraku w czerwcu br. - wezwał też irackich sąsiadów, by przełamali "negatywne milczenie" na temat sytuacji w Iraku, odgrywając pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji w tym kraju. Jawer zaznaczył także, iż jest świadom, że samodzielnie Irakijczycy mogliby nigdy nie obalić Hussaina.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo