Zły Kwaśniewski

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kandydat na prezydenta Ukrainy, premier Wiktor Janukowycz, oskarżył w poniedziałek prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i innych zagranicznych mediatorów o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
       Za poprawne uznał jedynie stanowisko Rosji. - Mogę powiedzieć, że on (prezydent Kwaśniewski) i inni pośrednicy poparli ten prawny nihilizm, który w tym czasie, w okresie "pomarańczowej rewolucji", panował na Ukrainie - oświadczył Wiktor Janukowycz na konferencji prasowej w Kijowie.
       Prezydent Kwaśniewski, wraz z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem, szefem dyplomacji UE Javierem Solaną, przewodniczącym Dumy Państwowej Rosji Borysem Gryzłowem i sekretarzem generalnym OBWE Janem Kubiszem, mediował między władzami i ukraińską opozycją po sfałszowanej drugiej turze wyborów prezydenckich i wybuchu protestów opozycji, nazwanych "pomarańczową rewolucją".
       W trzech rundach rokowań okrągłego stołu (26 listopada, 1 i 6 grudnia) oprócz zagranicznych mediatorów wzięli udział dwaj kandydaci na prezydenta Ukrainy - Janukowycz i lider opozycji Wiktor Juszczenko, ustępujący prezydent Leonid Kuczma i szef parlamentu Wołodymyr Łytwyn.
       Krytykując zagranicznych mediatorów premier Janukowycz powiedział, że "poprawne" stanowisko zajmowała jedynie Rosja.
       - Rosja nie poszła drogą tworzenia na Ukrainie organizacji społecznych i fundacji, aby wpływać na naszą politykę. Odnosiłem się i odnoszę z wielkim szacunkiem do Rosji i jej prezydenta Władimira Putina i uważam, że Rosja była, jest i będzie strategicznym partnerem Ukrainy. Ale my (Ukraińcy) nigdy i nikomu nie pozwolimy ingerować w nasze sprawy wewnętrzne. Mamy suwerenne i niepodległe państwo - dodał kandydat na prezydenta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo