Strona kobiet
  "Kosmetyczka gwiazd"

  Karolina Szostak uwielbia ciężki makijaż i naślimaczone rzęsy

  Rozwiń

  Prosto z Persji

  Malwa

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Cyklamen bluszczolistny dobrze będzie się czuł pod drzewami, w zacienionym i osłoniętym miejscu w ogrodzie.

  Cyklamen bluszczolistny dobrze będzie się czuł pod drzewami, w zacienionym i osłoniętym miejscu w ogrodzie. ©Burda Polska

  Fiołek alpejski, zwany też cyklamenem (łac. <i>Cyklamen persicum</i>) pochodzi z Azji Mniejszej i znad brzegów Morza Śródziemnego. Jego odmiany kwitną na biało, różowo, fioletowo i w różnych odcieniach czerwieni od jesieni do wiosny.
  Cyklamen bluszczolistny dobrze będzie się czuł pod drzewami, w zacienionym i osłoniętym miejscu w ogrodzie.

  Cyklamen bluszczolistny dobrze będzie się czuł pod drzewami, w zacienionym i osłoniętym miejscu w ogrodzie. ©Burda Polska

       Liście i pędy kwiatowe cyklamenów wyrastają z dużych brązowych bulw. Liście są sercowate, ciemnozielone z wzorkiem, na długich ogonkach. Kwiaty są, w zależności od odmiany, różnej wielkości i koloru. Pędy kwiatowe po przekwitnięciu skręcają się w spiralę.
       Ostrożnie podlewaniem
       
  Cyklameny wielkokwiatowe uprawiane są w naszym klimacie w mieszkaniach, ponieważ nie znoszą przymrozków. Rośliny te lubią jasne stanowiska, ale nie bezpośrednie promienie słońca. Nie znoszą też zbyt wysokiej temperatury, która może być przyczyną żółknięcia i drobnienia liści.
       Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale podlewać należy na spodeczek, żeby nie moczyć bulw. W czasie wzrostu i kwitnienia nawozimy co 14 dni. Po przekwitnięciu cyklameny powinny sobie trochę odpocząć. Usuwamy stare, zaschnięte liście, ograniczamy podlewanie do jednego w tygodniu i starośliny w chłodnym miejscu.
       W sierpniu przesadzamy cyklameny do świeżego podłoża, w taki sposób, żeby 1/3 bulwy wystawała nad ziemię. Podlewamy umiarkowanie, a po pojawieniu się nowych liści zaczynamy nawożenie. Cyklamen obficie zakwitnie w listopadzie-grudniu.
       Kwiaty pod drzewami
       
  Naturalnym siedliskiem cyklamenów są górskie lasy w południowej części Europy oraz tereny znad Morza Śródziemnego, ale także w naszym klimacie miniaturowe cyklameny mogą przetrwać zimę w ogrodzie.
       W lecie (od lipca do września) kwitnąć będzie cyklamen europejski (Cyklamen europaeum), a od września do listopada - cyklamen bluszczolistny (Cyklamen hederifolium). Cyklamen europejski wyróżnia się okrągłymi liśćmi w srebrne wzory oraz silnie pachnącymi kwiatami w kolorze od jasnego do ciemnego różu. Cyklamen bluszczolistny ma liście podobne do bluszczu z charakterystycznym srebrzystym wzorem. Pachnie jak konwalia, ma kwiaty białe, czerwone i różowe w wielu odcieniach.
       W lutym zaczyna kwitnąć Cyklamen coum. Ma karminowoczerwone kwiaty, a sadzi się go późnym latem.
       Cyklamenom w ogrodzie musimy zapewnić osłonięte stanowisko w półcieniu. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, wapienna.
       Hodowla z nasion
       
  Ogrodnicy amatorzy mogą się pokusić o wyhodowanie cyklamenów z nasion. Najpierw trzeba przygotować plastikowe kuwety wypełnione ziemią dla cyklamenów - zasobną, z dużą ilością wapna. Na powierzchni podłoża równomiernie rozsypujemy drobne nasionka i przykrywamy je centymetrową warstwą ziemi. Musimy pamiętać o tym, że nasiona cyklamena wykiełkują tylko w ciemności.
       Następnie podłoże podlewamy i odstawiamy kuwetę w miejsce o temperaturze 18-20 st. C. Podłoże w ciągu następnych dni nie może przeschnąć.
       Kiedy siewki rozwiną w pełni pierwsze liście, pikujemy je pojedynczo do małych doniczek. W miarę wzrostu przesadzamy do większych pojemników, pamiętając o systematycznym podlewaniu i nawożeniu.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo