Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od pierwszego wrażenia

Redakcja
W czasie rozmów kwalifikacyjnych warto wykorzystywać tajniki komunikacji interpersonalnej.

     Co to takiego ta komunikacja interpersonalna? Otóż ujmując w wielkim skrócie to umiejętność skutecznego porozumiewania się. Istotną rolę ogrywa tutaj mowa ciała, np. uśmiech z reguły bywa zaraźliwy, a zaciśnięte wargi mogą być odbierane przez rozmówcę jako wyraz dezaprobaty.
     Prosto w oczy
     
Ale nie tylko usta są ważne. Duże znaczenie ma również sposób patrzenia. Patrząc rozmówcy prosto w oczy dajemy sygnał, że interesuje nas temat rozmowy. Tymczasem tzw. "zabójcze spojrzenie", "patrzenie wilkiem" lub "rozbiegane oczy" z pewnością nie zrobią dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy.
     W rozmowie, obok wyrazu twarzy, dużą rolę ogrywa także postawa jaką przyjmuje rozmówca. Dla przykładu, lekkie pochylenie w przód uznawane jest za wyraz zainteresowania tematem rozmowy, a jednocześnie utożsamiane ze zrelaksowaniem i pewnością siebie. Natomiast odchylenie do tyłu, z reguły, budzi negatywne odczucia u rozmówcy. Również sztywne, zasłonięte ramionami skrzyżowanymi przed klatką piersiową ciało sygnalizuje postawę obronną.
     Ważne gesty
     
Za gest życzliwości wobec rozmówcy uznawane jest potakiwanie. To znak, że zgadzamy się z rozmówcą, akceptujemy to co chce nam przekazać.
     Innym pozytywnym gestem są tzw. "otwarte dłonie", które oznaczają zaufanie, szczerość zamiarów i intencji. Z kolei skrzyżowane ręce lub dłonie przynoszą skutek odwrotny. Lepiej również unikać zakrywania dłonią ust lub splecenia dłoni za głową. Gesty te mogą być odebrane jako lekceważenie.
     Głos w dobrym tonie
     
Ponadto warto zwrócić uwagę na ton głosu. Nie może być on ani zbyt silny, ani zbyt cichy. Nie bez znaczenia w oddziaływaniu na rozmówcę jest też intonacja oraz wyraźna ale nie przesadna artykulacja. Za sprawą barwy i wysokości głosu rozmówca może odczytać czy wypowiedź jest przyjazna czy też złośliwa.
     Schludny wygląd
     
I na koniec, wybierając się na rozmową kwalifikacyjną nie wolno także zapomnieć o ogólnym wyglądzie. Pracodawca na pewno zwróci uwagę na "zewnętrzność" kandydata do pracy. Ubiór, fryzura, makijaż czy też rozmaite dodatki, np. biżuteria są dobrym źródłem informacji o atrakcyjności, statusie społecznym, postawie wobec innych.
     Schludny i dyskretnie elegancki ubiór może wyrażać szacunek wobec rozmówcy, a niedbały i niestosowny do okoliczności strój może zostać odebrany jako sygnał lekceważenia jego osoby.
     (bz)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska