Od pierwszego wrażenia

  Od pierwszego wrażenia

  Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Pomorska

  W czasie rozmów kwalifikacyjnych warto wykorzystywać tajniki komunikacji interpersonalnej.
       Co to takiego ta komunikacja interpersonalna? Otóż ujmując w wielkim skrócie to umiejętność skutecznego porozumiewania się. Istotną rolę ogrywa tutaj mowa ciała, np. uśmiech z reguły bywa zaraźliwy, a zaciśnięte wargi mogą być odbierane przez rozmówcę jako wyraz dezaprobaty.
       Prosto w oczy
       
  Ale nie tylko usta są ważne.
  Duże znaczenie ma również sposób patrzenia. Patrząc rozmówcy prosto w oczy dajemy sygnał, że interesuje nas temat rozmowy. Tymczasem tzw. "zabójcze spojrzenie", "patrzenie wilkiem" lub "rozbiegane oczy" z pewnością nie zrobią dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy.
       W rozmowie, obok wyrazu twarzy, dużą rolę ogrywa także postawa jaką przyjmuje rozmówca. Dla przykładu, lekkie pochylenie w przód uznawane jest za wyraz zainteresowania tematem rozmowy, a jednocześnie utożsamiane ze zrelaksowaniem i pewnością siebie. Natomiast odchylenie do tyłu, z reguły, budzi negatywne odczucia u rozmówcy. Również sztywne, zasłonięte ramionami skrzyżowanymi przed klatką piersiową ciało sygnalizuje postawę obronną.
       Ważne gesty
       
  Za gest życzliwości wobec rozmówcy uznawane jest potakiwanie. To znak, że zgadzamy się z rozmówcą, akceptujemy to co chce nam przekazać.
       Innym pozytywnym gestem są tzw. "otwarte dłonie", które oznaczają zaufanie, szczerość zamiarów i intencji. Z kolei skrzyżowane ręce lub dłonie przynoszą skutek odwrotny. Lepiej również unikać zakrywania dłonią ust lub splecenia dłoni za głową. Gesty te mogą być odebrane jako lekceważenie.
       Głos w dobrym tonie
       
  Ponadto warto zwrócić uwagę na ton głosu. Nie może być on ani zbyt silny, ani zbyt cichy. Nie bez znaczenia w oddziaływaniu na rozmówcę jest też intonacja oraz wyraźna ale nie przesadna artykulacja. Za sprawą barwy i wysokości głosu rozmówca może odczytać czy wypowiedź jest przyjazna czy też złośliwa.
       Schludny wygląd
       
  I na koniec, wybierając się na rozmową kwalifikacyjną nie wolno także zapomnieć o ogólnym wyglądzie. Pracodawca na pewno zwróci uwagę na "zewnętrzność" kandydata do pracy. Ubiór, fryzura, makijaż czy też rozmaite dodatki, np. biżuteria są dobrym źródłem informacji o atrakcyjności, statusie społecznym, postawie wobec innych.
       Schludny i dyskretnie elegancki ubiór może wyrażać szacunek wobec rozmówcy, a niedbały i niestosowny do okoliczności strój może zostać odebrany jako sygnał lekceważenia jego osoby.
       (bz)

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo