Tylko dla doroslych

  (bz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Stare porzekadło mówi, że człowiek uczy się przez całe życie. Zwłaszcza teraz, gdy trzeba dostosowywać swoje kwalifikacje do przeobrażeń gospodarczych staje się ono szczególnie aktualne.
       Pod względem liczby osób z wyższym wykształceniem cały czas wypadamy dość marnie na tle innych państw Unii Europejskiej. Poza tym w Polsce zaledwie 13 proc. osób w wieku od 25-64 lat decyduje się na dalsze kształcenie, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej - 31 proc
       Nauka w centrum
       Kształcenie ustawiczne dla dorosłych prowadzone jest zarówno przez placówki publiczne, jak i niepubliczne.
  Do tych pierwszych można zaliczyć Centra Kształcenia Ustawicznego, które znajdują się w każdym, większym mieście. Oferują one zarówno nauczanie wieczorowe jak i zaoczne, bogatą ofertę kursów oraz egzaminów kwalifikacyjnych na zdobycie tytułu zawodowego. W CKU nie brakuje także kursów przygotowujących do egzaminów eksternistycznych w zakresie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych w systemie dziennym i zaocznym, a także techników i liceów zawodowych. Można tam także odbyć kursy wyuczające i przygotowujące do zawodu oraz kursy doskonalące i aktualizujące wiedzę.
       Wiedza z Internetu
       Dorośli, którzy zamierzają kontynuować swoją edukację mogą również skorzystać z tzw. nauczania na odległość: korespondencyjnego, za pomocą telewizji lub komputera. Coraz więcej uczelni w kraju proponuje nauczanie przez Internet. Studenci zgłębiają wiedzę na wykładach, siedząc w kapciach przed własnym komputerem, do macierzystej uczelni jeżdżą tylko na egzaminy. Sposobem na zdobycie nowych kwalifikacji są także studia podyplomowe. W ich przypadku nauka trwa od roku do dwóch lat.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo