Oświata na ekranie

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tym razem radni powiatu rypińskiego nie wczytywali się w wydrukowane materiały. Informacje o funkcjonowaniu oświaty uzyskali z prezentacji multimedialnej.
       Na ekranie pokazywały się liczby i tabelki, a wicestarosta Marek Błaszkiewicz komentował poszczególne bloki tematyczne. Generalnie powiat nie ma się czego wstydzić. Przeciwnie - powodem do dumy i zadowolenia może być systematyczny wzrost liczby uczniów we wszystkich szkołach podległych powiatowi, w tym także w dwóch o profilu rolniczym. W skali kraju takie szkoły z reguły nie cieszą się dużym powodzeniem, a wiele placówek odnotowuje malejące wskaźniki naboru. Tworzenie szkół policealnych i wieczorowych różnych specjalności okazało się strzałem w dziesiątkę. W tym sumie w powiecie w placówkach podległych starostwu naukę i kwalifikacje zdobywa
       prawie 3 tysiące osób.
       
  Pozytywnie oceniono też funkcjonowanie drugi rok z rzędu powiatowego gimnazjum. Mówiła o tym Barbara Walczuk, dyrektorka Zespołu Szkól nr 1. Jedyne co tej szkole doskwiera to ciasnota, przez co gimnazjaliści (jedna druga oraz dwie pierwsze klasy) uczą się do godz. 17.00.
       Powiat nie zaniedbał też sprawy stypendiów dla wzorowych uczniów i studentów. W tym roku szansę na taką pomoc (unijną i powiatową) ma niemal 300 młodych ludzi. W związku z tym radni dokonali zmian w budżecie, aby zapewnić odpowiednie środki na ten cel w tym roku.
       Mówiono nie tylko o sukcesach. Zastanawiano się nad zagrożeniem patologiami wśród młodzieży. Radni byli zgodni: handlowcy łamią ustawowy
       zakaz sprzedaży młodzieży
       
  papierosów i alkoholu. Także tej wybiegającej do sklepu w czasie przerwy między lekcjami. Dlatego apelowano do policji o większą czujność i kontrole placówek handlowych w pobliżu szkół. Przy okazji wyszła sprawa tak potrzebnego w powiecie psychologa-terapeuty. Na razie starostwo zatrudniło na pół etatu psychologa w Zespole Szkół nr 1, ale nie ma on uprawnień terapeuty. Jak zapewniał starosta Adam Łapkieiwcz, ta sprawa nie jest zamknięta.
       Natomiast wicestarosta Marek Błaszkiewicz poinformował radnych, że szkoły, choć ciasne są coraz lepiej wyposażone. Kolejny sprzęt trafi dydaktyczny do szkół w listopadzie. Będą to komputery, laptopy, rzutniki, projektory multimedialne.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo