Skąd on tyle ma?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Prezydium komisji śledczej ds. PKN Orlen chce, by prokuratora zbadała, czy są prawne przesłanki do zabezpieczenia majątku Jana Kulczyka.
       Członkowie prezydium komisji rozmawiali o tym z zastępcą prokuratora generalnego Kazimierzem Olejnikiem, który powiedział, że jeśli prokuratura otrzyma wnioski na piśmie, będzie je rozpoznawała.
       Zdaniem Zbigniewa Wasser (PiS), przesłanki do ewentualnego zabezpieczenia majątku Kulczyka być może są w materiałach nieznanych komisji ani prokuraturze.
  - Mogą one też wynikać z przepisów finansowych. Istnieje ustawa o opodatkowaniu majątku pochodzącego z nielegalnego źródła, zgodnie z którą właściciel majątku musi się wytłumaczyć, skąd go ma; jeśli tego nie robi, nakłada się podatek wedle tej ustawy - wyjaśniał.
       Wiceprzewodniczący komisji Roman Giertych (LPR) pytany o jakie zarzuty mogłoby chodzić odpowiedział: - Mówimy o koncepcji wyprzedania polskiego sektora energetycznego, polegającej na tym, aby za pomocą nacisków organów państwowych, jakimi są prezydent i premier - bo takie materiały w czwartek do nas przyszły - nacisków na ministra skarbu państwa, tych, którzy ustanawiali skład rady nadzorczej, uzyskać możliwość doprowadzenia do zysku wielu milionów dolarów.
       Prokurator Olejnik przypomniał, że obowiązuje procedura karna pozwalająca zabezpieczyć majątek osoby, która ma przedstawiony konkretny zarzut i to zazwyczaj o charakterze majątkowym, za który może być orzeczona kara grzywny, przepadek mienia czy różnego rodzaju dolegliwości finansowe.
       (PAP)

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo