Urodziny bohatera

  (w) Fot. Archiwum Biblioteki Miejskiej Ppłk Jan Ładoś - bohater spod Krojant, Honorowy Obywatel Grudziądza.

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jutro ppłk JAN ŁADOŚ, bohaterski kawalerzysta spod Krojant i Honorowy Obywatel Grudziądza obchodzić będzie 98-rocznice urodzin.
  Ppłk JAN ŁADOŚ, Honorowy Obywatel Grudziądza.

  Ppłk JAN ŁADOŚ, Honorowy Obywatel Grudziądza.

       Dostojny Jubilat urodził się 21 października 1906 roku w czeskim Ołomuńcu. W 1923 roku wraz z rodzicami przeprowadził się do Grudziądza, gdzie jego ojciec, gen. dyw. Kazimierz Ładoś był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty. Jan Ładoś ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze, przy ul. Sienkiewicza. Kultywując tradycje rodzinne postanowił poświecić się służbie wojskowej. Studia wojskowe rozpoczął w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowii Mazowieckiej, ale po pierwszym roku naukę kontynuował w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Po ukończeniu studiów, służbę woskową odbywał w 18. Pułku Ułanów Pomorskich.
       Pierwszego września 1939 roku uczestniczył w ciężkich walkach w rejonie Chojnic, które zakończyła pod jego słynna szarża 1. i 2. szwadronu kawalerii pod Kojantami. Za swą działalność wojskową, społeczną i zawodową odznaczony jest między innymi Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Zwycięstwa, Medalem "Zasłużony na Polu Chwały" i kościelnym medalem "Pro Fide et Patria".
       Od 10 czerwca 1992 roku JAN ŁADOŚ jest Honorowym Obywatelem Grudziądza. Andrzej Wiśniewski, prezydent miasta przesłał dostojnemu Jubilatowi urodzinowe życzenia w imieniu wszystkich mieszkańców Grudziądza.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo