Z Unii do rolnika

  Jadwiga Aleksandrowicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Wczoraj rozpoczęły się pierwsze wypłaty unijnych dotacji dla rolników. Na razie na konta płyną dopłaty powierzchniowe.
       W powiecie rypińskim dopłaty powierzchniowe dostanie 3346 rolników. Połowa z nich otrzyma też dodatkowe dopłaty za gospodarowanie na obszarach o niekorzystnych warunkach (ONW). I choć na obie dopłaty gospodarze wypisywali jeden wniosek, na dopłaty z ONW będą musieli poczekać aż zakończy się przelewanie na konta dopłat powierzchniowych.
       Wczoraj Narodowy Bank Polski przelał pieniądze na 5 tysięcy kont, ale to na razie "rozruch". Dziennie ma być obsłużonych 6 razy więcej.
       - Wysłaliśmy pierwsze listy z nazwiskami ponad tysiąca rolników, którzy wypełnili wnioski bezbłędnie. To mniej więcej
        jedna trzecia
       
  uprawnionych do dopłat. Sukcesywnie sporządzamy kolejne listy
  - informuje Wojciech Tuchalski, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Rypinie.
       Dane o wysokości wypłat są poufne. Kierownik może jedynie podać, że wypłaty w powiecie rypińskim wynoszą średnio ok. 5 tysięcy złotych dla rolnika (bez ONW).
       W powiecie golubsko-dobrzyńskim na dopłaty czeka 3372 gospodarzy. Nazwiska ponad 1600 już znalazły się na listach, które Biuro Powiatowe ARiMR w Golubiu - Dobrzyniu wysłało do swojej centrali. - Cały czas powstają decyzje administracyjne i cały czas sporządzamy kolejne listy - zapewnia Jacek Herbowski, kierownik biura. W tym powiecie do dodatkowych dopłat (ONW) zakwalifikowane zostały gospodarstwa w całej gminie Golub-Dobrzyń. Pieniędzmi z dopłat interesują się
       nie tylko rolnicy,
       
  ale też... komornicy i Urzędy Skarbowe. - Mieliśmy zapytania komorników i Urzędu Skarbowego w tej sprawie, ale to było wcześniej, gdy jeszcze nie było decyzji administracyjnych o wypłatach - nie ukrywa kierownik Herbowski. Agencja nie ujawnia danych o rolnikach, ani nie udziela informacji na temat wypłat. W biurze powiatowym informują jedynie, że rolnicy w powiecie golubsko-dobrzyńskim otrzymają od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych. Zależnie od powierzchni, na której gospodarują.
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo