Wymiana po raz dwunasty

  Wymiana po raz dwunasty

  (kj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Już od 1992 roku II Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Gütersloh. Oba miasta od 15 lat łączą partnerskie więzi, a coroczna wymiana młodzieży są jednym z efektów współpracy.
       W czerwcu tego roku uczniowie z grudziądzkiego "Sobieskiego" przez tydzień mieszkali u swoich rówieśników i ich rodzin w Gutersloh. Była to okazja do zwiedzania takich miast, jak Kolonia i Muczestniczenia w zajęciach w niemieckiej szkole, ale przede wszystkim do podszkolenia swoich umiejętności językowych.
       Dziś kończy się rewizyta gości z Niemiec.
  Przez tydzień uczniowie z Gmieli okazję poznać uczniowskie życie w Grudziądzu, a także dowiedzieć o wspólnych polsko-niemieckich korzeniach naszego regionu. Tradycyjnie już młodzi Niemcy mieszkali w Bursie Szkolnej i przez cały tydzień spędzali czas ze swoimi polskimi rówieśnikami.
       Zorganizowano wycieczki do Gdańska i Malborka, a wieczory pozostawiono do dyspozycji przybyłym gościom. Wspólnie ze swoimi kolegami z Polski bawili się oni w dyskotece Megic, kręgielni w klubie Va banque oraz na paintballu i jak mówi Kristina Tonh, jedna z uczestniczek wymiany: - Jest tu pięknie, krajobrazy są wspaniałe. Ludzie są bardzo gościnni i polubiłam tradycyjne polskie danie, bigos. Spodobały mi się kawiarenki i miasto, ale zauważyłam, że system nauczania w Polsce różni się od niemieckiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo