To nie fabryka

  Marietta Chojnacka

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Czarna lista Świątkiewicza na początku budziła postrach, ale po półtoramiesięcznych rządach syndyka widać, że wielkiego zwalniania w Szpitalu Powiatowym nie będzie. Z tym zmierzy się firma, która przejmie szpital.
       Wygrane pielęgniarki
       
  Przypomnijmy, 30 sierpnia sąd ogłosił upadłość "Pow-Mediki". Syndyk zastał w Więcborku szpital ogołocony ze wszystkich zapasów, z niecałymi 3 tys. zł w kasie i prawie dwustuosobową załogą. Poza prowadzeniem upadłości, która ma zaspokoić roszczenia wierzycieli, syndyk zdecydował się na prowadzenie szpitala.
       Atmosfery nie poprawił, ale pielęgniarkom się nie naraził.
  Odchudził o 10 proc. kontrakty lekarskie i firm usługowych, a wynagrodzenia pielęgniarek nawet wzrosły o sporne 203 zł. - To nie fabryka - mówią w szpitalu o poczynaniach syndyka. - Ten pan żadnej upadłości w placówkach medycznych nie prowadził. Zna się na śrubkach, a tu są chorzy. Jak tu leczyć w takich warunkach?
       
  Solidarnie
       
  W tym miesiącu zatrudnienie wynosi 176 osób, z czego 65 ma umowy o pracę, 43 na zlecenie, a reszta to kontraktowcy. - Wygasło 21 umów o pracę - twierdzi syndyk Grzegorz Madaj. - I nie jest to czarna lista Świątkiewicza. Tak wynika z organizacji usług medycznych, a wszystkie osoby były konsultowane z ordynatorami i kierownikiem NZOZ. Roszczenia pracownicze są ogromne, ponad miarę.
       
  Na dwóch oddziałach - wewnętrznym i ginekologicznym - pielęgniarki się dogadały i solidarnie zrzekły się części pensji, aby zostały ich koleżanki wytypowane do zwolnienia.
       To nie koniec kłopotów
       
  Choć syndyk w terminie wypłacił pensje za wrzesień, to więcborska lecznica jeszcze nie jest uratowana. Potrzeba sprzętu i remontów, ale spółka, która w listopadzie przejmie ją od syndyka, martwić się będzie poważniejszymi sprawami. - Szpital będzie uratowany, jeśli uda się zdobyć nowy kontrakt - dodaje syndyk. - 31 grudnia kontrakt, na którym również ja bazuję, kończy się. A tu trzeba jeszcze przejść procedury rejestracyjne u wojewody, które też nie należą do najłatwiejszych.
       Przypomnijmy, przejęciem szpitala zainteresowanych jest pięć firm, 21 października zbiera się rada wierzycieli "Pow-Mediki", na której zostanie wybrana spółka. Czy będzie to powiatowy "Novum-Med"? Może lepsi okażą się warszawiacy albo bydgoszczanie, a może "Szpital Tucholski".
       

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo