Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek pełnowartościowy

Kamila Mróz
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kowalewie Pomorskim za kilka lat mają mieć budżet okrojony o 130 tys. zł. Czy niepełnosprawnych skazuje się na życie w społecznej izolacji? O wspieranie pokrzywdzonym przez los apeluje znana aktorka Anna Dymna.

     Osoby niepełnosprawne nie są ludźmi mniej wartościowymi. W ostatnich latach postrzeganie ich przez nas - zdrowych zmieniło się, m.in. dzięki Warsztatom Terapii Zajęciowej, które "pchnęły" niepełnosprawnych w środowisko. Udowodniły też, że może są mniej sprawni, ale często mają wiele talentów i pasji.
     Nowy projekt ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji ma jednak ograniczyć dofinansowanie warsztatom środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych aż do poziomu 70 procent. Środowiska osób związanych z Warsztatami Terapii Zajęciowej
     w całej Polsce protestują.
     
Przyłączyła się do nich także znana aktorka Anna Dymna. "Nie mogę uwierzyć, że żyję w państwie, w którym pozbawia się pomocy sieroty, ludzi pokrzywdzonych przez los, którzy o pomoc nawet nie potrafią sami poprosić. Są bezbronni jak dzieci i naprawdę godni naszej miłości, zdani na naszą łaskę" - pisze w emocjonalnym apelu do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.
     W powiecie golubsko-dobrzyńskim WTZ jest tylko w Kowalewie Pomorskim. Korzysta z niego 25 osób. Projekt ustawy zakłada, że w 2008 roku na swoje funkcjonowanie kowalewski Warsztat dostanie o około 130 tys. zł mniej. - To dla nas ogromna suma - przyznaje kierownik Daniel Brożek. Jak zapchać dziurę? Ustawa nie precyzuje dokładnie, kto ma to zrobić. Wskazuje na samorządy lub inne podmioty. A nikt nie poczuwa się do pełnej odpowiedzialności, bo każdemu zwyczajnie brakuje pieniędzy. Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu ma nadzieję, iż do funkcjonowania WTZ w Kowalewie dołożyły Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które prowadzi placówkę. - To
     kompletne nieporozumienie.
     
TPD nie odsuwa się od problemu, ale chcielibyśmy rozwiązać go wspólnie, razem z powiatem
- przyznaje Daniel Drożek, który liczy na spotkanie z zarządem w tej sprawie.
     WZT w Kowalewie pieniądze na działalność zdobywa również we własnym zakresie, od sponsorów. Dzięki przychylności władz Kowalewa nie płaci też czynszu za wynajmowany od gminny lokal. Jak jeszcze ograniczyć wydatki, gdy pieniędzy będzie za mało? Niestety, kosztem niepełnosprawnych, ich rehabilitacji i integracji ze środowiskiem.
     Co zakłada projekt?
     
Przewidziana w art. 9 ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji oraz o zmianie innych ustaw sekwencja zmniejszania dofinansowania ze środków PFRON na rzecz przejmowania tych obowiązków przez samorządy i inne podmioty, określa na rok 2005 - 90 proc. udziału Funduszu, 2006 - 80 proc., 2007 - 75 proc. i rok 2008 - 70 procent.
     Druga ramka
     
W tej chwili w Polsce działa ponad 500 warsztatów. Korzysta z nich ponad 16.000 osób niepełnosprawnych znacznego i umiarkowanego stopnia, niezdolnych do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska