Nasza droga tradycja

  Nasza droga tradycja

  (woj)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Przy porządkowaniu terenu wokół pomnika społecznie pracował wczoraj p. Kazimierz Autryb.

  Przy porządkowaniu terenu wokół pomnika społecznie pracował wczoraj p. Kazimierz Autryb. ©Wojciech Rzeszut

  Prace przy powstającym w centrum Grudziądza pomniku Józefa Piłsudskiego i Wojska II RP nie mogą doczekać się zakończenia. Niestety, inicjatorom wzniesienia pomnika zabrakło środków.
  Przy porządkowaniu terenu wokół pomnika społecznie pracował wczoraj p. Kazimierz Autryb.

  Przy porządkowaniu terenu wokół pomnika społecznie pracował wczoraj p. Kazimierz Autryb. ©Wojciech Rzeszut

       Pomnik na grudziądzkim placu Niepodległości swoim wyglądem nawiązywać będzie do pomnika z okresu międzywojennego, który stał na terenie ówczesnego Centrum Wyszkolenia Żandarmerii. Ten współczesny jest dziełem grudziądzkiego artysty rzeźbiarza Leszka Pawlikowskiego. Społecznemu komitetowi budowy monumentu wystarczyło środków mniej więcej na pokrycie 80-proc. kosztów. W tej chwili zabiegają o kolejnych darczyńców.
       - W przedwojennym Grudziądzu były dwa pomniki Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzniesione przez mieszkańców - mówi Franciszek Chomicz, prezes Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Grudziądzu. - Ludzie mojego pokolenia cieszą się, że obecnie w wolnej Polsce, z inicjatywy Społecznego Komitetu powstaje znów monument upamiętniający marszałka. Prace przy budowie są zaawansowane już w osiemdziesięciu procentach. Do zrealizowania całości zabrakło około dwadzieścia tysięcy złotych. Za pośrednictwem "Gazety Pomorskiej" pragnę w imieniu kombatantów Armii Krajowej zaapelować do mieszkańców Grudziądza oraz firm i instytucji o finansowe wsparcie budowy tego pomnika.
       
  Ewentualne datki wpłacać można bezpośrednio w Komitecie Budowy Pomnika, który mieści się w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 5, ul. Sienkiewicza 24 w Grudziądzu, lub na konto : PKO BP O/ Grudziądz: 13 1020 5040 0000 6902 0022 9476 (z dopiskiem "Budowa Pomnika")
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo