Składka na komornika

  Składka na komornika

  (has)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W zadłużonych szpitalach, które z braku pieniędzy ograniczają liczbę świadczonych usług, pozostanie więcej publicznych pieniędzy. Stanie się tak dzięki obniżeniu kosztów, ponoszonych z tytułu komorniczych egzekucji.
       Wczoraj Sejm przyjął senacką poprawkę do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Zgodnie z nową regulacją wynagrodzenie komornika będzie uzależnione od wydatków, nakładu pracy i wartości wyegzekwowanej części długu. Za tym, by szpitale przestały wypłacać ogromne kwoty komornikom zagłosowało 394 posłów, przeciwko 17.
       Nowelizacja ustawy daje też dłużnikom prawo odwołania się do sądu, jeśli uznają, że stawka jest nieadekwatna do kosztów egzekucji. Opłata wyniesie do 15 proc. wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie będzie mogła być niższa niż jedna dziesiąta i wyższa niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
       Dotychczasowe przepisy ustalały dla komornika automatyczną, dodatkową opłatę w wysokości 15 proc. wielkości zobowiązań. Według autora poprawki dr Romana Szełemeja z wałbrzyskiego szpitala, lecznice będą mogły zaoszczędzić miliony złotych, które obecnie trafiają do kieszeni komorników.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo