Film
  Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

  Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

  Rozwiń

  Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

  W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

  Obejrzyj wszystkie odcinki
  Zwiń
  Obejrzyj wideo
  Gdy otrzymamy przesyłkę lub list. Awizo czeka w skrzynce

  Gdy otrzymamy przesyłkę lub list. Awizo czeka w skrzynce

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Gdy otrzymamy przesyłkę lub list. Awizo czeka w skrzynce

  ©Fot. Archiwum

  - Ile mam czasu na odebranie przesyłki od dnia, gdy w skrzynce znajdę awizo? - pyta pani Magdalena z Bydgoszczy.
  Gdy otrzymamy przesyłkę lub list. Awizo czeka w skrzynce

  ©Fot. Archiwum

  Nasza Czytelniczka opowiada:

  - Czekam na przesyłkę od siostry, która mieszka w Krakowie. Siostra wysłała ją w połowie ubiegłego tygodnia. Niestety, przez najbliższych kilka dni będę przebywała poza granicami naszego kraju. Wyjeżdżam służbowo. Na pewno w tym czasie paczka do mnie dojdzie. Ponieważ nie będzie mnie w domu, listonosz zostawi w skrzynce awizo. Ile będę miała czasu na odebranie przesyłki? Co się stanie, jeśli nie zrobię tego w wyznaczonym terminie? Czy otrzymam jakieś przypomnienie? Czy przesyłka zostanie odesłana nadawcy? Co wtedy? Czy te same zasady i terminy obowiązują w przypadku listów?

  Tylko siedem dni - tak mówi prawo
  Dorota Niklewicz, rzecznik prasowy Poczty Polskiej Regionu Bydgoskiego, wyjaśnia, że jeżeli w chwili doręczania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego nie ma w domu adresata lub innych osób uprawnionych do ich odbioru, zawiadomienie o próbie doręczenia (tzw. awizo) wraz z informacją o terminie ich odbioru i adresie placówki pocztowej, w której przesyłka lub przekaz pocztowy są przechowywane, listonosz pozostawia w skrzynce pocztowej adresata.

  - W przypadku niezgłoszenia się adresata lub innych uprawnionych osób po odbiór przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego placówka, w której są one przechowywane, przekazuje najpóźniej siódmego dnia licząc od dnia następnego po pozostawieniu pierwszego zawiadomienia, powtórne zawiadomienie o możliwości ich odbioru - wyjaśnia Dorota Niklewicz.

  Zwracają przesyłki nadawcy
  Przesyłki lub przekazy pocztowe Poczta Polska wydaje adresatowi w terminie 14 dni. Może przechowywać przesyłkę lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym po upływie określonego terminu odbioru, jeżeli adresat zgłosi w tym zakresie pisemne żądanie.

  Dorota Niklewicz podsumowuje:

  - Przesyłki lub przekazy pocztowe, nieodebrane w terminie odbioru, zwracane są do nadawcy. Za zwrot nieodebranych przesyłek w terminie, pobiera się opłatę zgodną z obowiązującym cennikiem.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pomorska.pl poleca

  Wideo