Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie KGW ze Sławkowa znów działają: - Zobaczycie nas podczas Jarmarku w Pluskwęsach

es
Naleśniki królowały podczas spotkania organizacyjnego KGW Sławkowo. Ale panie chcą, aby ich wieś rozsławiły róże i przysmaki z dodatkiem tych kwiatów
Naleśniki królowały podczas spotkania organizacyjnego KGW Sławkowo. Ale panie chcą, aby ich wieś rozsławiły róże i przysmaki z dodatkiem tych kwiatów UG Chełmża
- Wieś czy miasto, dzisiaj nie ma różnic. I tutaj, i tutaj ludzie chcą działać - śmieje się Bożena Ciupek, szefowa KGW z gminy Chełmża.

- Wcześniej było koło, działało też stowarzyszenie, ale pomysł nie chwycił - opowiada Bożena Ciupek. To właśnie ona stoi na czele, zawiązanego właśnie. Koła Gospodyń Wiejskich w Sławkowie. Należy do niego piętnaście pań, które znakomicie gotują.

Przeczytaj też: Ceny zbóż bardzo niskie. Notowania rynku rolnego [21.05.2015]

Podczas spotkania organizacyjnego zaserwowały naleśniki ze szpinakiem, naleśniki z kurczakiem i serem oraz krokiety. - Kto chce spróbować specjałów naszego koła, powinien koniecznie zajrzeć na czerwcowy Jarmark w Pluskowęsach - zaprasza szefowa KGW. - Postanowiłyśmy postawić na róże, chcemy rozsławić m.in. pumelki różane czyli pączki z nadzieniem różanym według własnej receptury.

Byłam mieszczuchem

Dlaczego właśnie róże? - To właśnie te kwiaty zdobią tzw. Poniatówkę, drewniany dom, który stoi w naszej wsi - wyjaśnia pani Bożena. - Róże mamy też w swoich ogródkach. Wprawdzie trzy lata temu prawie wszystkie kwiaty nam padły, ale znów jest kolorowo. Trudno dzisiaj o porządne róże. Kupując je przecież nie widać, czy to "dziczki" czy prawdziwe kwiaty. Wystarczy spojrzeć na miejskie klomby, dwa dni i delikatne płatki odpadają. Zelgno ma malwy, my chcemy promować różyczki.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Pani Bożena działa nie tylko w kole.

- Kiedy kobieta odchowa dzieci, ma czas dla siebie. I tak własnie jest ze mną - mówi. - Należę do zespołu "Polskie kwiaty". Cóż, przy gotowaniu nie śpiewam, zostawiam to mężowi. Jak się czasem śmiejemy, jego najczęściej było słychać przy obrządku. To była taka muzykoterapia dla krówek, świnek. Sławkowo było kiedyś podzielone na dwie części - popegeerowską i dawną. Czas się jednak zmieniły, teraz nie ma żadnych podziałów. Nie dostrzegam też różnic między miastem a wsią. No, może poza tą, że ludzie coraz częściej ciągną na wieś. I ja byłam kiedyś typowym mieszczuchem. W 1978 roku skończyłam zootechnikę w Bydgoszczy, mieszkałam właśnie tam. W Sławkowie zostałam dla męża. Nie żałuję, absolutnie. Zrobiłam sobie uprawnienia pielęgniarskie, pomagałam ludziom choćby w robieniu zastrzyków.

Zobaczysz je w Pluskowęsach

Zastępca przewodniczącej KGW Sławkowo jest Katarzyna Matylska, skarbniczką - Hanna Pawlak, a sekretarz - Joanna Rybitwa. - Zaczynamy prężnie działać - zapowiada pani Bożena.

III Jarmark Pluskowęski, podczas którego spotkamy KGW Sławkowo rusza 13 czerwca (sobota).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska