Oceń władzę » OW powiat radziejowski - artykuły

 

tagi:oceń władzęotwarcie środowiskowego domu samopomocypowiat radziejów

Powiat Radziejów. Jeszcze jeden dom pomocy

(jm)

Po dwóch latach starań władz powiatu radziejowsklego Środowiskowy Dom Samopomocy przyjął pierwszych podopiecznych.

Środowiskowy Dom Samopomocy powstaje w adaptowanym budynku po szkolnym internacie Zespołu Szkół Mechanicznych. Niepozorny pawilon zmienił swoje oblicze - po adaptacji przeznaczony został na Środowiskowy Dom Samopomocy. W ciągu dnia będzie nim przebywało 30 niepełnosprawnych osób.

- Od dwóch lat czyniliśmy starania o jego utworzenie - mówi Marian Zieliński, starosta powiatu radziejowskiego - Nasze wysiłki przyniosły rezultat. W ubiegłym tygodniu mogliśmy otworzyć kolejną placówkę, służącą ludziom chorym, potrzebującym opieki. Jest ona kolejnym, ważnym ogniwem w łańcuchu funkcjonujących już w naszym powiecie instytucji, które służą osobom samotnym, potrzebującym opieki, po prostu niepełnosprawnym.

W powiecie radziejowskim zadania te wypełniają m.in. Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie Kujawskim. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radziejowie. Środowiskowy Dom Samopomocy znakomicie uzupełni lukę w szeregu placówek, które mają przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu osób samotnych, niepełnosprawnych.
Powołanie takiej placówki to zadanie administracji rządowej, ale realizowane jest przez powiat. Do powiatu bowiem należy prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia między innymi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które mają poważne trudności w kształtowaniu swoich stosunków z otoczeniem, także w zakresie edukacji, zatrudnienia oraz sprawach bytowych.

Adaptacja budynku po szkolnym internacie na Środowiskowy Dom Samopomocy to zadanie wojewody i wojewoda je finansuje. W tym miejscu starosta Marian Zieliński podkreśla życzliwość władz wojewódzkich i pomoc wicewojewody Dariusza Kurzawy, przy tworzeniu tej placówki.
Na ten cel przekazano ok. 280 tys. złotych, zaś w tym roku dodatkowo 250 tys. na dokończenie prac.

Koszt utrzymania jednego podopiecznego w Środowiskowym Domu Samopomocy to 900 złotych miesięcznie.

Fot. Jolanta Młodecka

Fot. Jolanta Młodecka Zofia Chęcińska - ostatnie przygotowania do otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy.

Forum

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Tagi

Przepraszamy, w tej chwili nie ma tagów.