Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grażyna Wojtera - Moskal

Redakcja
Dyrektor, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Nowa Wieś Wielka SMS o treści: kobieta.38 pod numer 72466 (koszt 2,46 zł z VAT)
Partner plebiscytu
Partner plebiscytu

Partner plebiscytu


1. Co jest Pani dotychczasowym największym sukcesem?

Urodziłam się pod dobrą gwiazdą , bowiem największym sukcesem mojego życia jest praca, którą lubię, która sprawia mi przyjemność i radość, która jest źródłem mojej codziennej satysfakcji.
Największym sukcesem jest fakt, że mogę każdego dnia pomagać drugiemu człowiekowi, a przynajmniej mogę mieć wpływ na pomoc drugiemu człowiekowi. Czasami jest to dobrze wykonana praca zawodowa, czasami jest to podejmowana przeze mnie działalność charytatywna, ale zawsze są to działania związana ze wspieraniem innych.
To chęć niesienia pomocy zmobilizowała mnie do stworzenia profesjonalnego Ośrodka w którym kompleksowo dzisiaj otrzymać mogą wsparcie nasi mieszkańcy. Z pomocą społeczną związana jestem od 1981r. Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej kieruję od 1992r. Posiadam wyższe wykształcenie uzupełnione podyplomowymi studiami w zakresie terapeutycznej pomocy rodzinie, w zakresie organizacji pomocy społecznej, w zakresie zarządzania organizacjami i jednostkami samorządowymi, oraz w zakresie zarządzania funduszami europejskimi. Posiadane kwalifikacje zawodowe permanentnie uzupełniam. Jednak nie wykształcenie determinuje mnie do działania i podejmowania nie zawsze łatwych decyzji, a ciągła ciekawość do nowatorskich rozwiązań w podejściu do polityki społecznej na gruncie naszej małej społeczności lokalnej - w naszej małej ojczyźnie.
Stopniowo Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej pod moim kierownictwem podejmował coraz to nowe, żeby nie powiedzieć nowatorskie formy działalności, które zaowocowały instytucjonalnie:
1. Funkcjonującym bardzo prężnie Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowej Wsi Wielkiej, w którym od 2001r. 35 osób codziennie otrzymuje wsparcie i opiekę terapeutyczną - moim staraniem i zaangażowaniem w 1997r rozpoczęliśmy budowę/modernizację budynku gminnego, w imieniu inwestora samodzielnie doprowadziłam do końca budowę i wyposażyłam pomieszczenia. Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi wsparcie i terapię dla osób zaburzonych psychicznie i upośledzonych umysłowo. W ŚDS prowadzona jest działalność terapeutyczna jednocześnie z działaniami uspołeczniania i socjalizacji uczestników z otoczeniem. Stąd podejmowane w ŚDS działania integracyjne polegające na włączaniu uczestników Domu w organizację oraz pomoc dla członków ich rodzin. Do inicjatywy godnej zaprezentowania należy Wojewódzka Olimpiada Środowiskowych Domów Samopomocy, którą organizujemy od 12 lat.
2. Działającymi w sześciu miejscowościach na terenie gminy Świetlicami Środowiskowymi , w których na przestrzeni roku 250 dzieci bierze udział w zajęciach pozalekcyjnych, zorganizowanych zajęciach letnich oraz wyjazdach feryjnych - nie tylko udało mi się wyposażyć świetlice, ale także udaje się realizować każdego roku programy tematyczne dla dzieci. Świetlice Środowiskowe (w okresie od 1998r. do 2011r. powstało sześć świetlic środowiskowych) prowadzą wsparcie dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dla dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniami oraz trudnościami dydaktycznymi i wychowawczymi. Na bazie świetlic inicjowany jest wolontariat dla młodzieży, rodziców i seniorów. Świetlice stały się miejscem spotkań integracyjnych dla mieszkańców wsi, ale także miejscem edukacji. To w świetlicach pracownicy socjalni inicjują prelekcje, filmy i dyskusje o trudnych problemach społecznych i sposobach ich rozwiązywania. W świetlicach nie zapomina się o dzieciach także w wakacje i organizuje się zajęcia letnie.
3. Współpracą z dwoma Klubami Seniora w Brzozie i w Nowej Wsi Wielkiej, którym "zagospodarowuję" czas wolny atrakcyjnymi zajęciami i wyjazdami, zachęcam osoby starsze do aktywności indywidualnej i społecznej. Od trzech lat systematycznie zachęcam seniorów do podejmowania kontaktów międzypokoleniowych poprzez udział w projektach realizowanych wspólnie ze świetlicami środowiskowymi. Tak więc udaje mi się odmładzać urodzonych wcześniej i uczyć szacunku dzieci w kontaktach z seniorami. Wspaniałą akcją realizowaną przez seniorów są wolontariackie odwiedziny seniorów w okresie około bożonarodzeniowym. Sprawni seniorzy odwiedzają z opłatkiem i życzeniami tych, którzy nie opuszczają już swoich mieszkań i często mieszkają samotnie.
4. Funkcjonującymi w Nowej Wsi Wielkiej Mieszkaniami Chronionymi , w których znajduje dom i pomoc 11 osób. Mieszkania Chronione (od 2005r.) zapewniają schronienie i pomoc terapeutyczną osobom niepełnosprawnym, są też azylem dla osób, które samodzielnie nie mogły prowadzić swego gospodarstwa domowego z uwagi na zaburzenia psychiczne. Tu także znajduje się jedno mieszkanie dla rodziny w kryzysie. Przedsięwzięcie przyniosło zakładany efekt i pozwoliło znaleźć azyl wielu osobom, które dzisiaj mają nowy dom, wsparcie współmieszkańców oraz profesjonalną pomoc GOPS.
5. Działającymi prężnie dwoma stowarzyszeniami charytatywnymi : Zarządem Gminnym Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej oraz Stowarzyszeniem Pomocy Na Rzecz Rodzin w Nowej Wsi Wielkiej, z którymi współpracujemy jako GOPS. Zarząd Gminny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, w którym pełnię rolę zastępcy prezesa, skierował swoje działania na poprawę standardu życia i aktywności osób starszych oraz na wspieranie działań środowiskowych świetlic na terenie Gminy. Stowarzyszenie Pomocy Na Rzecz Rodzin w Nowej Wsi Wielkiej podejmuje działania na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, ze szczególnym naciskiem na uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.
6. Punktem rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który dzięki efektywnym działaniom wyposażyłam w profesjonalny sprzęt przywracający do zdrowia osoby z dysfunkcją ruchu, a który dzisiaj stanowi część działalności POZ w Nowej Wsi Wielkiej..

Swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniłam się do przyznania Gminie Nowa Wieś Wielka, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, oraz mnie imiennie odznaczeń i wyróżnień na wielu polach działalności społecznej.
Do wyróżnień indywidualnych będących dla mnie dużym uznaniem są:
W 2008r. złota odznaka Krajowej Rady Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej za długoletnie zaangażowanie w pracę społeczną realizowaną w Zarządzie Gminnym Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej.
W 2009r. odznaczenie Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej za pracę społeczną podejmowaną na rzecz potrzebujących, a w szczególności na rzecz osób starszych.
W 2012r. wyróżnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej za szczególne osiągnięcia w zakresie rozwoju usług pomocy społecznej oraz aktywności wolontarystycznej na rzecz osób niepełnosprawnych znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

Do wyróżnień nadawanych Gminie i Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej pod moim kierownictwem należą:
W 2003r.Gmina Nowa Wieś Wielka została włączona do Ogólnopolskiej Sieci Gmin Wiodących przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dzięki gminnemu programowi profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych opracowanym i wdrożonym przeze mnie. Na szczególne uznanie w programie zasłużył program profilaktyczny świetlic środowiskowych oparty o metody pracy profilaktycznej, socjoterapeutycznej i środowiskowej.
W 2005r.Gmina Nowa Wieś Wielka otrzymała nagrodę specjalną Zarządu PFRON za projekt "Łańcuch rehabilitacyjny" w II Ogólnopolskim Konkursie na najlepszy program działań realizowanych przez samorządy na rzecz osób niepełnosprawnych "Równe szanse, równy dostęp". Łańcuch rehabilitacyjny to projekt, który połączył działania gminy na rzecz osób niepełnosprawnych psychicznie. Zintegrowanie oddziaływań w projekcie przyczyniło się do uruchomienia w rezultacie mieszkań chronionych w Nowej Wsi Wielkiej.
W 2007r. Świetlica Środowiskowa w Nowej Wsi Wielkiej otrzymała główną nagrodę w ramach Rządowego Programu Świetlica, Praca i Staż - Socjoterapia w środowisku wiejskim" -w konkursie Ministra Pracy i Polityki Społecznej "Promocja Gminnej Świetlicy Socjoterapeutycznej" za szczególnie ciekawe rozwiązania pracy z dziećmi i rodzicami.
W 2009r.otrzymaliśmy Certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jako Ambasadora Kampanii "Dzieciństwo bez przemocy".
W 2009r.Gmina uzyskała jedną z trzech nominacji do nagrody w ogólnopolskim konkursie Oskary Sportowe Gminess w kategorii sport osób niepełnosprawnych, za coroczną imprezę sportową pn. Olimpiada Środowiskowych Domów Samopomocy organizowaną dla uczestników wszystkich domów samopomocy w województwie kujawsko - pomorskim.
W 2010r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej otrzymał Certyfikat Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako Ambasadora Kampanii "Ciąża bez alkoholu"
W 2012r.Gminie Nowa Wieś Wielka nadany został Certyfikat "ODPOWIEDZIALNA GMINA 2012" przez Ministerstwo Gospodarki, Departament Promocji i Współpracy Dwustronnej, za skutecznie zorganizowaną kampanię "Pozory mylą, dowód nie 2012"

2. Czy łatwo jest prowadzić biznes? Jakie są recepty na udany rozwój firmy?

Nic co przychodzi łatwo nie przynosi satysfakcji. Dlatego mogę powiedzieć, że zarządzanie "firmą" jaką jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej to ciągłe wyzwania i nieustające dylematy w których ważą się losy ludzkie. Tym ważniejsze i dające większą radość są małe i duże osiągnięcia.
Po odczytaniu pytania obruszyłam się na określenie biznes. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej to na pewno służba, ta służba dla drugiego człowieka, którą "uprawiam" od 30 lat.
Ale biznes???
Po zastanowieniu doszłam jednak do wniosku, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej to także biznes, bowiem nie ma dnia kiedy trzeba się zastanawiać jakiego rodzaju wydatki możemy poczynić, jakimi środkami realizować zadania pomocy społecznej. Każdego dnia decyduję i zastanawiam się nad zadaniami jakie realizuje 33 pracowników, a w ciągu roku jeszcze 20 współrealizatorów na podstawie umowy cywilnoprawnej i 20 wolontariuszy. Mając wpływ na pracę tylu osób, przyjmuję także odpowiedzialność za te osoby i ich pracę. Czyż to nie biznes?
Czy łatwo zarządzać Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej - nie. Gdyby było łatwo, życie zawodowe straciłoby smak .

3. Jak najlepiej regeneruje Pani siły?

To co pozwala mi odpocząć od codziennego napięcia pracy zawodowej to opera, teatr i książka.
Siły witalne natomiast odzyskuję w trakcie organizacji i prowadzenia wycieczek dla seniorów. Od pięciu lat każdego roku w ramach mojej działalności charytatywnej w Zarządzie Gminnym Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej organizuję wyjazdy, w trakcie których wraz z uczestnikami poznajemy najpiękniejsze zakątki Polski. Z radością poznaję nowe miejsca, a z jeszcze większą radością pokazuję je moim przyjaciołom seniorom.\

4. Jaką zaletę najchętniej widziałaby Pani u swoich współpracowników?

Moje oczekiwania wobec współpracowników to cały zestaw zalet i cech. Jednakże nie od każdego oczekiwałabym tych samych zalet. Każdy w zespole pracowniczym pełni inną rolę i wypełnia inne zadania. Trudno zatem zdefiniować jedną czy dwie zalety, których oczekuję od współpracowników, bo są one różne. To co jest najważniejsze to rzetelność, profesjonalizm i cierpliwość dla innych.


5. Proszę dokończyć zdanie: Najważniejsze dla mnie jest…

Nie najważniejsze , a najważniejsza dla mnie jest moja prawie dwuletnia wnusia. To wokół niej mógłby dzisiaj kręcić się cały świat. To jak moja mała Lenka poznaje otoczenie, jak cieszy się z każdego naszego spotkania, jak wesoło towarzyszy swoim rodzicom jest radością mojego życia.
Potem długo, długo ………… nic, a następnie
od początku - najważniejsza jest moja praca i radość jaką przynoszą mi moje małe cele i sukcesy .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska